نشانه‌هایی از افول ایمان در کلیسای مسیحی‌

فردریک و ماری آن بروسات که کتابهای متعددی درباره تجربه‌های معنوی منتشر کرده‌اند و سایت « spirituality and practice » را مدیریت می‌کنند نشانه‌های پایان کلیسای مسیحی را چنین برمی‌شمارند:

 

 

• «از 1960، شمار امریکاییانی که مدعی اعتقاد به خدا هستند از 97 درصد به 71 درصد رسیده است، یعنی 26 درصد تنزّل.»

• «فقط 20 درصد از جمعیت هر هفته به کلیسا می‌روند.»

• «تقریباً 44 درصد امریکاییان دین دوران کودکی‌شان را ترک گفته‌اند، حال یا جذب مذهب یا دین دیگری شده‌اند یا اساساً دین را وانهاده‌اند.»

• «در سال 2010، در یک دگرگونی تکان دهنده، سومین گروه بزرگ و پرجمعیت امریکا و یکی از جوان‌ترین آنها را کسانی تشکیل می‌دادند که به دین خاصی وابسته نبودند، گروه‌های مستقلی که الهیات یا دیدگاه خاصی درباره خدا نداشتند.» 

• «در سال 2008، در یک بررسی که درباره دیدگاه‌های نسل‌های مختلف نسبت به کتاب مقدس انجام گرفت یافته‌ها به این صورت بود که 86 درصد امریکاییان جوان‌تر بر آن بودند که کتاب مقدس مسیحیان، قرآن و کتاب مورمون حقایق معنوی یکسانی را بیان می‌کنند، در حالی که فقط 33 درصد کسانی که بالای 64 سال داشتند به چنین چیزی معتقد بودند.»

برخی محققان بر اساس تحقیقات و بازدید از صدها گروه مسیحی متوجه ملالت در عبادت کنندگان و دلسردی بسیاری از روحانیان شدند که همه معلول مقاومت‌هایی است که در برابر تغییرات در این گروه‌ها صورت می‌گیرد.

علاوه بر این، تأثیرات مخرب اتفاقاتی مثل یازدهم سپتامبر، رسوایی تجاوز جنسی کلیسای کاتولیک، نزاع پروتستان‌ها بر سر همجنس‌گرایی را نباید نادیده گرفت. نه تنها کلیساهای اصلی نمی‌توانند اعضای خود را راضی نگه دارند بلکه حتی  کلیساهای بزرگ ویلو کریک (Willow Creek) به تازگی دریافته‌اند که اعضایشان احساس می‌کنند که کلیسا دیگر نیازهای معنوی آنها را برآورده نمی‌کند. بس دیدگاه خود را با صدایی رسا و روشن بیان می‌کند: «انکار دین در انتظار آینده جوامع ایمانی است.»

 

برگرفته از  گزارش محمدرضا ارجمند از کتاب «مسیحیت و چالش افول ایمان نوشته فردریک و ماری آن بروسات، منتشر شده در دفتر نخست کتاب ادیان

 

 
فردریک و ماری آن بروسات که کتابهای متعددی درباره تجربه‌های معنوی منتشر کرده‌اند و سایت « spirituality and practice » را مدیریت می‌کنند نشانه‌های پایان کلیسای مسیحی را چنین برمی‌شمارند:

مطالب مرتبط
منتشرشده: ۱
  1. ali

    شما نگران افول مسیحیت نباشید! بهتر است بفکر افول اسلام و”یخرجون من دین الله افواجا” باشید! اگر موانع برداشته شوند نه کسی مسلمان می ماند ونه در ایران!ین!

درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.