چین: آمریکا می‌خواهد بین ما و جهان اسلام شکاف ایجاد کند

هوآ چونیینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در رشته توئیتهایی نوشت: آمریکا و برخی کشورهای اروپایی “واقعا اهمیتی به مسلمانان نمی دهند” اما از مساله مسلمانان قوم اویغور به منظور پاشیدن بذر اختلاف میان چین و جهان اسلام استفاده می کنند.

چونیینگ در این توئیتهایش نیتهای پشت اعلام حمایت آمریکا و کشورهای اروپایی از اویغورهای منطقه سین کیانگ را زیر سوال برده و به تبعیض گسترده علیه مسلمانان در آن کشورها و همچنین جنگهای تحت رهبری آمریکا علیه کشورهای مسلمان به بهانه مقابله با تروریسم اشاره کرد.

چونیینگ در یکی از این توئیتها با اشاره به حملات ۱۱ سپتامبر بیان کرد: “به وضوح برخی در آمریکا و اروپا واقعا اهمیتی به مسلمانان نمی دهند. چطور آنها توانستند بعد از حملات ۱۱ سپتامبر با این شدت به تعداد زیادی از کشورهای مسلمان به نام مقابله با تروریسم حمله کرده و موجب کشته شدن صدها هزار مسلمان و آوارگی میلیونها تن از آنها شوند؟”

او بر تبعیض علیه مسلمانان در آمریکا و برخی کشورهای اروپایی اشاره و تصریح کرد: “با این حال جالب است که آنها علاقه خاصی به مردم اویغور در سین کیانگ نشان می دهند در حالی ۵۶ گروه قومی در چین وجود دارد.”

وی نوشت: “آنها به وضوح چیزی به جز در هم شکست وحدت، امنیت و ثبات چین با هدف مهار خیزش چین و ایجاد شکاف بین چین و جهان اسلام با هدف انحراف توجه از تبعیضهای خودشان علیه آزار مسلمانان نمی خواهند.”

او تاکید کرد: “آمریکا برای اکثر مسلمانان مطمئنا کشور امنیت برای زندگی کردن نیست.”

از سوی دیگر،‌سخنگوی دولت منطقه خودمختار سین کیانگ چین در یک نشست خبری اعلام کرد، آمریکا، انگلیس، اتحادیه اروپا و کانادا با هدف ایجاد بی ثباتی در چین دست به فریبکاری سیاسی می زنند.

وی ادعاها درباره نسل کشی در منطقه غرب چین را رد و با تحریم هایی که کشورهای اروپایی در خصوص نقض حقوق بشر در سین کیانگ اعلام کردند، مخالفت کرد.

منبع: ایسنا

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.