پخش موسیقی از بلندگوی مسجدی در الجزایر جنجال‌آفرین شد

پخش قطعه موسیقی محلی از بلندگوهای یکی از مساجد الجزایر جنجال‌آفرین شد.

به گزارش المصری الیوم، کاربران شبکه‌های اجتماعی در الجزایر، دیروز سه‌شنبه، ۲۳ دی قطعه ویدئویی از یکی از مساجد این کشور در روستای آیت اوغلان منتشر کردند که نشان می‌داد از بلندگوی این مسجد موسیقی محلی مشهوری در حال پخش است. این مسئله موجب جنجال و انتقاد مردم این کشور شد.

در این ویدئو، فردی می‌گوید: امروز عید آغاز سال امازیغی است و امیدوارم سال خوبی برای همه باشد من از شنیدن این قطعه موسیقی که از بلندگوی مسجد در حال پخش است، بسیار خوشحالم. این کار دلیلی بر همزیستی و تسامح میان مردم این کشور است و آرزو می‌کنم که در مساجد دیگر نیز شاهد چنین اقدامی باشیم.

پخش این ویدئو در شبکه‌های اجتماعی واکنش‌های مختلفی در پی داشت و برخی این کار را هتک حرمت مسجد دانسته و آن را محکوم کرده بودند. این درحالی است که برخی دیگر نیز از این کار استقبال کردند.

شیخ «ابوعبدالسلام» یکی از مفتی‌های الجزایر در این باره گفت: پخش موسیقی به هر شکل از بلندگوهای مساجد که مختص پخش اذان است، اقدامی مردود است و در شرع اسلام جایز نیست.

وی افزود: به جز پخش مدایح نبوی در مناسبت‌های دینی مانند شب قدر یا عید قربان یا میلاد پیامبر اسلام(ص)، پخش هرگونه موسیقی دیگر از مسجد غیرقابل قبول است.

به دنبال این جنجال، «عیسی بوعیشه» مدیر امور دینی شهر تیزوزو، اقدام فوق را تکذیب کرد و گفت: آنچه در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود، صحت ندارد و این موسیقی از بلندگوهای سالن انجمن روستا در حال پخش بوده است. زیرا مسجد این منطقه چند ماهی است که در حال مرمت داخلی است. این در حالی است که تصویربردار این فیلم گفته بود که موسیقی از بلندگوهای مسجد در حال پخش است.

مردم الجزایر ۱۲ ژانویه هرسال آغاز سال جدید امازیغی را جشن می‌گیرند و این مناسبت برای قبایل شمال کشور از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

منبع خبرگزاری ایکنا
مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.