کلیسای کاتولیک ایرلند به خاطر مرگ ۹ هزار کودک عذرخواهی کرد

کلیسای کاتولیک ایرلند به خاطر یک رسوایی تاریخی، مجبور به عذرخواهی شد.

به گزارش فرانس۲۴؛ گزارش یک کمیسیون تحقیق قضایی در ایرلند درباره بدرفتاری ها در مراکز نگهداری از مادرانی که خارج از چارچوب خانواده در این کشور صاحب فرزند شده بودند روز سه شنبه منتشر شد.

در این گزارش به موارد زیادی از بدرفتاری و سوءاستفاده از این زنان و فرزندانشان در مراکزی که طی قرن بیستم تحت نظر کلیسای کاتولیک و حکومت ایرلند اداره می شد اشاره شده است. در گزارش کمیسیون تحقیق قضایی ذکر شده که هزاران کودک متعلق به این زنان جان باختند و در برخی موارد در گورهای دسته جمعی دفن شدند.

اسقف ایرلند اعلام کرده پس از دهه‌ها، کلیسا این جرات را پیدا کرده که از افکار عمومی و بازماندگان این واقعه، عذرخواهی کند. میزان مرگ و میر نوزادانی که در این مراکز متولد شدند خیلی بیشتر از نرخ مرگ و میر نوزادان در سراسر ایرلند بود.

در این گزارش آمده است که ۹ هزار نوزاد در ۱۸ مرکز نگهداری از آنها و مادرانشان طی قرن بیستم جان باختند. این رقم به این معنا است که از هر هفت نوزاد متولدشده در این مراکز یک نفر جانش را از دست داد. آخرین مرکز نگهداری این مادران و کودکان در سال ۹۰ میلادی بسته شد.

قرار است نخست وزیر ایرلند هم به خاطر این رسوایی، از مردم عذرخواهی کند. در گزارش کمیسیون قضایی ایرلند، کلیسا ودولت به برچسب‌ زدن به زنان و سیاست‌های ضدزن متهم شده‌اند.

منبع خبرگزاری شفقنا
مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.