واکنش شدید الازهر به سخنان اسلام‌ستیزانه مکرون

شیخ احمد الطیب شیخ الازهر از اظهارات (امانوئل مکرون) که دین اسلام را به برخی تهمت‌های پوچ و دور از اصل این دین و رسالت آن متهم کرده، به شدّت ابراز خشم و عصبانیت کرد.

شیخ احمد الطیب شیخ الازهر از اظهاراتی (امانوئل مکرون) که دین اسلام را به برخی تهمت‌های پوچ و دور از اصل این دین و رسالت آن متهم کرده، به شدّت ابراز خشم و عصبانیت کرد.

وی اشاره کرد: در زمانی که ما با حکمای غرب برای تقویت ارزش‌های همزیستی و هم وطنی تلاش می‌کنیم، اظهارات غیر مسئولانه صادر می‌شود و از حمله به اسلام به عنوان سرپوشی برای تحقق منافع واهی سیاسی استفاده می‌شود.

شیخ الازهر تأکید کرد: این رفتار غیر متمدنانه علیه ادیان، موجب به وجود آمدن فرهنگ نفرت، نژاد پرستی و تروریسم می‌شود.

شیخ الطیب پیش‌تر اصرار برخی از مسئولین کشورهای غربی در استفاده از اصطلاح “تروریسم اسلامی” را محکوم کرده بود و گفته بود: آن‌ها با این کار به اسلام و مسلمین اهانت می‌کنند.

همچنین مجمع پژوهش‌های اسلامی الازهر در بیانیه‌ای شدید اللحن اظهارات امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه که اتهامات باطلی را علیه اسلام نسبت داده و اسلام را دین نژاد پرستی و حامی سخنان نفرت آمیز توصیف کرده بود را محکوم کرد.

این مجمع اسلامی با اشاره به اینکه شریعت اسلام به گذشت و صلح میان تمامی بشریت حتی کسانی که به این دین ایمان ندارند، دعوت می‌کند، اظهارات مکرون را به شدّت رد کرده و گفت: این اظهارات تلاش‌های مشترک میان رهبران دینی برای نابودی نژاد پرستی را بی نتیجه می‌سازد و قلدری علیه ادیان و احساسات ملیارد ها مسلمان جهان را جریحه دار می‌کند.

این مجمع، مکرون را به کنار گذاشتن حمله علیه ادیان دعوت کرد.

همچنین مفتی عمان از اظهارات مکرون علیه اسلام انتقاد کرد و آن را تحریک آمیز و برای کسب رضایت اقلیتی تندرو دانسته بود.

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه در توجیه لایحه‌ای ضد اسلامی گفته بود: اسلام امروز در تمامی نقاط جهان در بحران به سر می‌برد. اسلام تلاش می‌کند یک سیستم موازی را برای تحکیم سیطره خود بر کشورها ایجاد کند.

منبع خبرگزاری حوزه
مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.