موبد خورشیدیان: امام حسین (ع) متعلق به همه بشریت است

رئیس انجمن موبدان زرتشتی در مجلس عزاداری سیدالشهدا (ع) گفت : ما زرتشتیان سعی می‌کنیم ضمن شرکت در مجالس عزاداری سیدالشهدا (س)، روح بلند و معنویت ایشان را در جان و دل خود جا دهیم تا حق خواهی و حق گویی ایشان، به‌عنوان سرمشق تمام مراحل زندگی‌مان باشد.

زرتشتیان همواره علاقه و محبت خود را به ائمه شیعیان و بویژه امام حسین (ع) نشان داده‌اند. روز گذشته و در اقدامی تحسین برانگیز موبد دکتر اردشیر خورشیدیان؛ رئیس انجمن موبدان زرتشتی در مجلس عزاداری در بیت آیت‌الله علوی بروجردی در قم حضور یافت و مورد استقبال آیت‌الله علوی بروجردی و دیگر علمای حاضر قرار گرفت.

رئیس انجمن موبدان زرتشتیان ایران در این مجلس، در سخنانی با بیان این که نام اباعبدالله الحسین (ع) در جریده عالم ثبت و ضبط است، گفت: امام حسین (ع) فقط متعلق به مسلمانان نیست بلکه متعلق به همه بشریت و جهانیان است و بر همین اساس، زرتشتیان از کهن‌ترین زمان‌ها، پای ثابت شرکت در مجالس عزاداری هستند.

موبد دکتر اردشیر خورشیدیان، همزمان با ششمین روز ماه محرم در این مراسم عزاداری اظهار داشت: ماه محرم شامل روزهای عزیزی است که انقلاب بزرگ و شکوهمند معنوی امام حسین (ع) گرامی داشته می‌شود و ما زرتشتیان مفتخریم که پای ثابت شرکت در این مجالس هستیم.

وی با بیان این که امام حسین (ع) متعلق به همه جهان و جهانیان است و فقط ویژه مسلمین نیست، گفت: ما غیرمسلمانان و پیروان دین زرتشت هم از انقلاب و قیام امام حسین (ع) در روز عاشورا، درس‌های زیادی گرفته‌ایم.

رئیس انجمن موبدان زرتشتیان ایران، خاطرنشان کرد: زرتشتیان از زمانی که متوجه شدند امام حسین (ع) و یاران با وفای ایشان، توسط یزید و یزدیان به شهادت رسیدند، همه متأثر شدند و از کهن‌ترین زمان‌ها، سعی کردیم در این مجالس شرکت کنیم و بازهم شرکت خواهیم کرد؛ و امروز هم سپاسگزاریم که به این مجلس دعوت شدیم.

وی با بیان این که ما زرتشتیان هم در غم شما شیعیان برای عزاداری امام حسین (ع) شریک هستیم، گفت: ما گرچه غیرمسلمان هستیم، اما پیام امام حسین (ع) را شنیده‌ایم و باز هم سعی می‌کنیم بشنویم و در عین حال این پیام‌های والا را برای دیگران هم بازگو کنیم.

موبد دکتر خورشیدیان افزود: ما زرتشتیان سعی می‌کنیم ضمن شرکت در مجالس عزاداری سیدالشهدا (س)، روح بلند و معنویت ایشان را در جان و دل خود جا دهیم تا حق خواهی و حق گویی ایشان، به‌عنوان سرمشق تمام مراحل زندگی‌مان باشد.

وی تأکید کرد:‌ شعور امام حسین (ع) چیزی است که همه ما انسانها باید درک کنیم، چرا که عملکرد ایشان، کارهای بزرگ و از خودگذشتگی‌هایی که ایشان کردند، در تاریخ بشریت بی‌نظیر است.

رئیس انجمن موبدان زرتشتیان ایران افزود: ما باید با بهره گیری از شعور حسینی و اندیشه امام حسین (ع)، بتوانیم با یزید و یزیدیان زمانه، در هر کجای دنیا که هستند، مقابله کنیم.

امام حسین (ع) از بهترین محورهای وحدت میان کل انسان‌هاست

وی با بیان این که اندیشه و تفکر حسینی، مانند نوری است که تاریکی‌ها را از بین خواهد برد و تمام جهان را سراسر روشنی و پر از وحدت و دوستی خواهد کرد، خاطر نشان کرد: زرتشت می‌گوید ما خواهان آن هستیم تا در زمره کسانی باشیم که مردم را به سمت راستی و نیکی سوق می‌دهند، شما مسلمانان هم به رفتن در صراط مستقیم و حی علی خیرالعمل تأکید دارید، و همین دو وا‍ژه بزرگ می‌تواند انسجام ملی را بیشتر کرده و روز به روز وحدت را افزایش دهد تا اگر دشمنان این اتحاد ما را ببینند، بترسند و اگر دوستان بینند خوشحال شده و آنها هم به ما ملحق شوند.

موبد دکتر خورشیدیان با بیان این که امام حسین (ع) از بهترین محورهای وحدت میان کل انسان‌هاست و دوام و ماندگاری ایشان نیز، به دلیل اندیشه‌های والای‌شان، در جریده کل عالم ثبت و ضبط است، گفت: ما زرتشتیان از همان دوران کودکی در مجالس ماه محرم و عزاداری امام حسین (ع) به عنوان یک شخصیت والا شرکت می‌کردیم و خودمان را با شما شیعیان و محبان اباعبدالله (ع) همدرد می‌دانیم.

او در پایان با بیان این که از خدا می‌خواهیم این انسجام ملی را بیش از پیش افزایش داده و دلها را به هم نزدیک کند، گفت: یکتاپرستی جز ایجاد فضای همدلی و یکدلی میان انسانها، توسط اندیشه و گفتار نیک یا همان راه راست و صراط مستقیم و خیرالعمل، چیز دیگری نیست و باید این راه را طی کنیم تا ایرانی آبادتر و پیشرفته‌تر از گذشته بسازیم.

گفتنی است در این مراسم حجت‌الاسلام سید علی خمینی، نوه رهبر کبیر انقلاب اسلامی نیز حضور داشت.

منبع خبرگزاری ایرنا
مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.