جزییاتی از قتل موبد کسروی / بستگان: بارها تهدید به مرگ شده بود/ نمایندهٔ زرتشتیان خواهان پیگیری پرونده قتل شد

چندی پیش موبد کسروی به همراه دو تن از دوستانش ناپدید می‌شوند. پس از جست‌وجو از خانهٔ مسکونی اثری از وی پیدا نمی‌شود. بستگان، پلیس آگاهی کرمان را در جریان رخداد گم شدن موبد و دو تن از همراهانش می‌گذارند. پس از ۳ روز پیکر بی‌جان آنان در شهر ماهان پیدا می‌شود. بنا به گفته شاهدان، پلیس آگاهی قتل را تأیید کرده، هویت قاتل یا قاتلان و انگیزهٔ قتل نامشخص است.

افرادی بارها موبد کسروی را به مرگ تهدید کرده بودند

گفت‌گو با بستگان روانشاد موبد آرش کسروی جزییات تازه‌ای را از کشته‌شدن وی و دو تن از همراهانش فاش کرد.

به گفتهٔ یکی از بستگان آن شادروان، موبد آرش کسروی برای شرکت در آیین سالگرد درگذشت پدرش شادروان داریوش کسروی و پیگیری مسائل حقوقی انحصار وراثت از مهرماه سال گذشته به ایران سفر کرده بود.

افرادی بارها موبد کسروی را به مرگ تهدید کرده بودند که بیشتر تهدیدها دربارهٔ مسائل زمین‌خواری بود. در پی تهدیدها همیشه محافظ شخصی او را همراهی می‌کرد و همچنین بانویی پرستار به کارهای منزل وی رسیدگی می‌کرد. این دو تن که زرتشتی نبودند به همراه موبد کسروی در این رخداد آدم‌ربایی به قتل رسیدند.

این فرد از بستگان روانشاد موبد آرش کسروی از چگونگی رخداد می‌گوید: در نخستین روزهای امردادماه ۱۳۹۹ خورشیدی، پس از دو روز بی‌خبری از موبد و همراهانش، پنج‌شنبه دوم امردادماه با ورود به خانهٔ روانشاد در شهر کرمان با وسایل برقی روشن روبه‌رو شدیم در حالی که اثری از آنان نبود و دوربین‌های مدار بسته نیز شکسته و دزدیده شده بود. پس از در جریان گذاشتن پلیس آگاهی و بررسی شواهد احتمال آدم‌ربایی تقویت شد. بازپرس آگاهی از روی شواهد به دست آمده در موقعیت، زمان ناپدید شدن را دو روز پیش از این یعنی سه‌شنبه گزارش کرد.

این فرد از چگونگی پیدا شدن پیکرهای مقتولان می‌گوید: همسایگان ویلایی در شهر ماهان از استشمام بوی تعفن در آن منطقه به پلیس آگاهی گزارش می‌دهند و در پی رسیدگی به این گزارش، پیکرهای بی‌جان آنان آدینه شب در ویلا پیدا می‌شود. بامداد شنبه چهارم امردادماه ۱۳۹۹ خورشیدی، پیکر مقتولان از سوی بستگان آنان شناسایی می‌شود. همچنین بستگان پرستار، مشاهدهٔ ضربات چاقو بر پیکر وی را بازگو کرده‌اند.

به گفتهٔ این فرد از بستگان موبد آرش کسروی، احتمالاً با بررسی تصاویر دوربین‌های مداربستهٔ نهادی در همسایگی خانهٔ روانشاد، اطلاعاتی دربارهٔ شناسایی قاتلان به دست آمده است.

نمایندهٔ زرتشتیان ایران در مجلس خواهان پیگیری پرونده قتل شد

اسفندیار اختیاری، نمایندهٔ زرتشتیان ایران در مجلس در گفت‌گو با فرمانده نیروی انتظامی خواستار پیگیری پروندهٔ قتل و اشد مجازات برای قاتل یا قاتلان شد. در گزارشی که شامگاه شنبه چهارم امردادماه ۱۳۹۹ خورشیدی بر روی تارنمای برساد گذاشته شد، چنین آمده است: «دکتر اسفندیار اختیاری، نماینده ایرانیان زرتشتی، ساعتی پیش در گفت‌وگو با فرمانده نیروی انتظامی کرمان، خواستار پیگیری دقیق این حادثه و برخورد با مسببین آن شد. سرهنگ فدا نیز ضمن بیان اینکه آگاهی کرمان پیگیر این موضوع هست، تاکید کرد که با دقت و پیگیری ویژه، این پرونده را دنبال خواهند کرد تا هر چه سریعتر به نتیجه برسد».

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمان خبرداد: رسیدگی ویژه به پرونده قتل سه نفر در استان کرمان/ شواهدی از انگیزه‌های مالی و خانوادگی در قتل

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمان با اشاره به اینکه پرونده قتل آرش کسروی، فرحناز رفیعی و گنجعلی خانی حاکمی به صورت ویژه در دست رسیدگی قرار دارد، گفت: پرونده‌های قتل بدون توجه به ملیت و مذهب افراد مورد رسیدگی دستگاه قضایی استان کرمان قرار می‌گیرد.

دادخدا سالاری در گفتگو با میزان عنوان کرد: در پی کشف جسد سه فرد (آرش کسروی، فرحناز رفیعی و گنجعلی خانی حاکمی)، در ویلایی در منطقه ماهان در تاریخ سوم مردادماه سال ۹۹ موضوع رسیدگی به این پرونده از سوی بازپرس ویژه قتل آغاز شد و در مرحله نخست، گزارشات پزشکی قانونی استان کرمان حکایت از قتل این افراد در روزهای قبل داشته است.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمان با بیان اینکه آرش کسروی از هموطنان اقلیت و فرحناز رفیعی و گنجعلی خانی حاکمی از هموطنان مسلمان بوده‌اند، خاطرنشان کرد: با توجه به کشف ۱۰ هزار دلار ارز از خودروی احدی از مقتولان این حادثه، فرضیه انگیزه‌های مالی و خانوادگی قتل پررنگ بوده و در کنار این فرضیه تمامی جوانب احتمالی نیز از سوی بازپرس ویژه قتل به صورت دقیق و کارشناسی مورد رسیدگی قرار دارد.

وی تاکید کرد: کار جمع آوری شواهد و قرائن لازم از سوی بازپرس ویژه قتل و دایره جنایی پلیس آگاهی به صورت شبانه روزی در دست انجام است و تاکنون نیز نتایج خوبی از جمله انگیزه‌های مالی و خانوادگی بدست آمده و در صورت کسب نتایج کامل و نهایی، تمامی ابعاد این موضوع اعلام خواهد شد.

سالاری با تاکید بر این مطلب که رسیدگی به پرونده‌های قتل باتوجه به اهمیت آن‌ها بدون توجه به مذهب و ملیت افراد به صورت شبانه روزی مورد توجه قرار می‌گیرد، اظهارداشت: اهمیت پرونده‌های قتل به دلیل آن است که حق حیات یک فرد با هر مذهب و ملیتی به صورت غیرقانونی سلب شده است که مسبب یا مسببان آن باید مطابق قانون مورد تعقیب و مجازات قرار گیرند.

لازم به ذکر است موبد آرش کسروی سال گذشته برای آیین درگذشت پدر خود شادروان داریوش کسروی از کالیفرنیا به ایران-کرمان سفر کرده بود و برای رسیدگی به کارهای انحصار وراثت در کرمان سکونت گرفت.
موبد آرش کسروی فرزند مهربانو کاویانی و داریوش کسروی سال ۱۳۴۶ خورشیدی در کرمان زاده شد. همسر وی گیتا نیکزاد و فرزندانشان آراد و دینا هستند. موبد آرش کسروی نزدیک به ده سال است که با خانواده به کالیفرنیا کوچ کرده بود و در «درمهر» کالیفرنیا به خویشکاری موبدی و برگزاری آیین‌های دینی می‌پرداخت.
روانشاد آرش کسروی در سال‌های نخستین کار «امرداد» با عنوان دبیر گروه مردم با هفته‌نامه همکاری داشت.

منبع خبرگزاری شفقنا
مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.