چرخ و نیلوفر؛ گزیده متن‌های بودایی در طی قرن‌ها

کتاب «چرخ و نیلوفر؛ گزیده متن‌های بودایی در طی قرن‌ها» منتخبی از متون بودایی بر جای مانده از قرون گذشته در موضوعات مربوط به دین و اعتقادات بودائیان در زمینه‌های مختلف است.

در این اثر مطالبی در مورد آموزه‌های دین بودایی و عقاید پیروان بودا و نیز تعالیم ارائه شده از سوی وی از متون قدیمی بودائیان گردآوری شده و دیدگاه آنان در مورد مباحثی مانند: مرگ و زندگی و ماهیت آن‌ها، نسبت بین مرگ و حیات، گردش روزگار و تحلیل حوادث آن، حقیقت عالم هستی، خدا و ماهیت او، آزادی انسان، نفس انسان و درون او، زنان و حقیقت آنان، محبت، رنج، نیروانه، رسیدن به کمال، شناخت، جستجو کردن برای یافتن حقیقت، یکدلی، همزایی، ایمان و ماهیت آن، بیداری انسان و برخی دیگر از معتقدات دین بودایی منعکس شده است.

کتاب چرخ و نیلوفر از هر دفتری از کانون‌های بودایی برگی برگرفته و کنار هم گذاشته است تا دانشجویان رشته مطالعات بودایی بتوانند تا حدی با مجموعه متون بودایی آشنا شوند.

این اثر در واقع به نوعی تدوین شده که تمام سه کانون مهم دین بودایی را در بر گیرد و به نوعی گزیده متن‌های بودایی در طول قرون اخیر است که سعی کرده با معرفی بخش‌های مختلف بودایی، به مخاطبان خود در واقع شناختی از الگوهای بودایی را ارائه کند و این بحث در مهم‌ترین کتاب‌های آنها موجود است.

این کتاب توسط «ع. پاشایی» ترجمه و گردآوری شده و از سوی انتشارات ادیان (وابسته به دانشگاه ادیان و مذاهب) به چاپ رسیده است.

در صفحه ۲۶۸ این کتاب آمده است؛ دل انسان گوهر بودایی دارد که از دیگران نیافته‌است. بت مردی ماند که گوهری در جامه دارد و خود نمی‌داند، یا به مردی که در پی‌غذا است و حال‌آنکه گنجی در انبار دارد و خود نمی‌داند. موجودات همه سزاوار یافتن ایمان بزرگ‌اند، زیرا که آموخته‌اند که همه گوهر بودایی دارند.

منبع سایت ادیان نیوز
مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.