بررسی اوراق زن برقع‌پوش بحران آفرید

مردم منطقه‌ای مهاجرنشین در حومه پاریس در پی کنترل اوراق هویت زنی با پوشش برقع توسط پلیس به اعتراض دست زدند.

 

مردم منطقه‌ای مهاجرنشین در حومه پاریس در پی کنترل اوراق هویت زنی با پوشش برقع توسط پلیس به اعتراض دست زدند. این اعتراض با بازداشت ۶ نفر و آسیب اموال عمومی همراه بود.

 

خبرگزاری رویترز گزارش داد که جمعه (۱۹ ژوئیه) بعد از آن‌که پلیس فرانسه خواستار بررسی اوراق شناسایی زنی برقع‌پوش در حومه پاریس شد، درگیری‌هایی روی داد که به بازداشت ۶ تن انجامید.

 

مقامات پلیس فرانسه تایید کردند که بعد از آن‌که پلیس خواستار بررسی اوراق هویت زن شد، همسر این زن مسلمان به پلیس اعتراض کرد. پلیس این مرد را بازداشت کرد و بلافاصله بعد از بازداشت او جمعیتی نزدیک به ۲۵۰ نفر در اعتراض به این بازداشت در محل تجمع کردند.

 

یک شاهد عینی به رویترز گفت که پلیس به این زن و همسرش "اهانت" کرد. این فرد گفت:«پلیس به حرف‌های این زن و شوهر توجهی نکرد و ناگهان وضعیت بغرنج و از کنترل خارج شد.»

 

این حادثه در یکی از مناطق در حاشیه‌ پاریس به نام تراپه اتفاق افتاد. این شاهد عینی به رویترز گفت:« تراپه مثل یک خانواده‌ی بزرگ است. اگر به یکی از ما حمله یا اهانت کنند، همه‌ی ما واکنش نشان می‌دهیم.»

 

پلیس فرانسه اعلام کرد بعد از درگیری و تنش که چندساعتی به طول انجامید، آرامش بار دیگر به تراپه بازگشت. پلیس همچنین گفت که نیروهای پلیس در طول شب نیز در خیابان‌های تراپه حضور داشتند.

مقامات پلیس فرانسه نگران‌ند که بار دیگر شورش‌هایی مشابه شورش‌های خیابانی سال ۲۰۰۵ در فرانسه رخ دهد. شورش‌هایی که در تاریخ ۴۰ سال اخیر فرانسه بی‌سابقه بود و برای روزهای متوالی کشور را در وضعیت اضطراری قرار داد.

 

بنا به گزارش رویترز بعد از اعتراض ساکنان تراپه به پلیس، خیابان‌های این منطقه با شیشه شکسته اتوبوس‌ها و مغازه‌ها، سطل زباله‌های آتش‌زده و درهای شکسته پوشیده شد. با این‌حال یک نماینده شورای محلی این منطقه مهاجرنشین حومه‌ی پاریس، اوضاع فعلی را "آرام و تحت کنترل" توصیف کرد.

 

بنا به قوانین فرانسه پوشش برقع در مکان‌های عمومی این کشور ممنوع است و جریمه مالی در پی دارد. در سال ۲۰۱۱ برای اولین‌بار دادگاهی در این کشور ۲ زن را به دلیل پوشیدن برقع ۲۰۰ یورو جریمه مالی کرد.

 

وکیل این ۲ زن اعلام کرد که این زنان با هدف اعتراض به شهردار محله‌شان که از طرفداران ممنوعیت برقع بود، به در منزل او مراجعه کردند.

 

ممنوعیت پوشش برقع در فرانسه اعتراض برخی نهادهای مدافع حقوق بشر و آزادی مذهبی را در پی داشت و به تنش میان مهاجران مسلمان و مقامات فرانسه دامن زده است.

 

با این‌حال شورای عالی روحانیون "الازهر" نیز با صدور فتوایی در سال ۲۰۱۰ از ممنوعیت برقع حمایت و اعلام کرد که پوشاندن کامل چهره زنان، نه تنها بر طبق اصول اسلام نیست، که به وجهه اسلام آسیب نیز می‌زند.

 
مردم منطقه‌ای مهاجرنشین در حومه پاریس در پی کنترل اوراق هویت زنی با پوشش برقع توسط پلیس به اعتراض دست زدند.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.