بگومگوهای امروز موافقان و مخالفان مصری

جنبش تمرد مصر با متهم کردن نیروهای طرفدار محمد مرسی رییس جمهور برکنار شده مصر، به ایجاد آشوب و ناامنی برای تحمیل اراده خود به ارتش و بازگرداندن مرسی به حکومت ، خواستار محاکمه آنان شد.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، صحنه سیاسی مصر هنوز شاهد جدال بر سر شایستگی رئیس جمهور معزول برای رسیدن به قدرت است؛ امری که جنبش تمرد آن را غیرممکن می داند و از نیروهای مسلح محاکمه محمد مرسی را  که در بازداشت است، خواستار شده است.

محمود بدر مؤسس جنبش تمرد در گفتگو با شبکه خبری العالم اظهار داشت: مزدورانی که خواهان مداخله بیگانگان برای بازگرداندن مشروعیت به نظام هستند و نیز کسانی که مردم مصر را می کشند و به کشتن آنها تشویق و تهدید به جنگ داخلی می کنند و نیز کسانی که دچار فساد مالی هستند، باید محاکمه شوند.

گروهی از علمای الازهر معتقدند رویداد اخیر در مصر یک کودتای تمام عیار بود. از این رو در برابر الازهر تظاهراتی در اعتراض به سکوت بزرگان آن در برابر حوادث کشورشان برگزار کردند و ضمن متهم کردن احمد الطیب شیخ الازهر به همکاری در کودتا علیه محمد مرسی ، کناره گیری وی را خواستار شدند.

سلامه عبدالقوی از شیوخ الازهر به شبکه خبری العالم گفت: شیخ الازهر در وهله اول باید از تأیید این کودتا صرف نظر کند و هیچ مانعی ندارد که انسان یک تصمیمی بگیرد و سپس از آن منصرف شود.

ناصر عبدالغنی از دیگر شیوخ الازهر نیز خاطرنشان کرد:  الطیب باید اعتراف کند که این یک کودتای تمام عیار علیه مشروعیت انتخابات و نظام بود.

اما در فضای سیاسی، حازم الببلاوی که مامور به تشکیل کابینه شده هنوز درحال رایزنی با نامزدهای تصدی وزارتخانه هاست و این در حالی است که اخوان المسلمین و طرفدارانشان بر عدم مشارکت در این دولت اصرار دارند.

گفته می‌شود اخوان المسلمین طرفداران خود را به محاصره  پایگاه های نظامی فراخوانده است.

وی خاطرنشان کرد این تظاهرات به سوی وزارت دفاع و دو کاخ ریاست جمهوری القبه و الاتحادیه خواهد بود و معترضان سقف مطالبات خود را به محاکمه عبدالفتاح السیسی فرمانده نیروهای مسلح و آغاز به کار دوباره شوراهای منحل شده از جمله مجلس شورا افزایش داده اند.

 

در حالی که  طرفداران مرسی در میدان رابعه العدویه تجمع کرده و خواهان بازگرداندن وی به ریاست جمهوری هستند مخالفان او هم در میدان التحریر سفره‌های افطار گسترده‌اند تا بعد از صرف افطار به منظور جلوگیری از تظاهرات اخوانی‌ها به سوی قصر الاتحادیه حرکت کنند که همین امر نگرانی‌هایی از حصول درگیری میان دوطرف ایجاد کرده است.

جنبش تمرد مصر با متهم کردن نیروهای طرفدار محمد مرسی رییس جمهور برکنار شده مصر، به ایجاد آشوب و ناامنی برای تحمیل اراده خود به ارتش و بازگرداندن مرسی به حکومت ، خواستار محاکمه آنان شد.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.