پاپ: هرگونه سوء استفاده جنسی در کلیسا را گزارش دهید

بر اساس قانون جدید مطرح شده توسط پاپ فرانسیس، همه کشیش‌ها و راهبه ها موظفند هرگونه سوء استفاده جنسی در کلیسا را گزارش دهند، حتی اگر از جانب اسقف یا کاردینال‌ها باشد.

این حکم پیشگامانه همراه با تضمین حفاظت از کسانی که گزارش می‌دهند داده شده است که این امر مستلزم وجود سیستم‌هایی در هر اسقف‌نشین برای دریافت این گزارش‌ها به صورت محرمانه است.

اقدام واکنشی پاپ ممکن است موجب ایجاد موج جدیدی از ادعاها و شکایت‌های جدید در دنیای مسیحیت کاتولیک شود. این جدیدترین اقدام پاپ در مقابل رسوایی‌های جنسی کلیسای کاتولیک است که مدتها پاپ را درگیر مبارزه با آن کرده است. بسیاری در این فاصله پاپ فرانسیس را به شکست در اقدام مؤثر متهم کردند.
 
گزارش دادن در این قانون جدید به کلیسا محدود شده و شامل پلیس نیست. واتیکان اعلام کرده است که این موضوع به سیستم‌های قانونی گزارش دهی مختلف در کشورهای جهان مرتبط است که  امکان ایجاد یک سیستم واحد غیرممکن می‌سازد؛ همچنین درگیری پلیس در این امر، در کشورهایی که مسیحیان اقلیت تحت نظری هستند ممکن است برای آنها خطرناک باشد.

بسیاری از گروه‌ها و سران کلیسا از حکم جدید حمایت کرده‌اند. کاردینال مارک اولت، رئیس مجمع اسقف‌ها معتقد است: " ما سال‌ها کشیش‌ها را مجبور کرده‌ایم از قوانین سخت پیروی کنند؛ پس چرا اسقف‌ها و دیگر مقامات کلیسا باید از چنین امری مستثنی باشند؟"

کارلس سیسلونا، سراسقف و بالاترین مقام تحقیقاتی واتیکان در حوزه جرائم جنسی می‌گوید: "مردم باید بدانند که اسقف‌ها در خدمت مردم هستند. آن‌ها بالاتر از قانون نیستند و اگر اشتباه کردند باید اشتباه آنها گزارش شود."

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.