فقط روحانیان مسیحی حق حضور کنار اعدامی دارند!

«دومینیک حکیم مارسل ری» در هنگام اجرای حکم اعدام خواست که یک روحانی مسلمان در کنارش باشد. دادگاه عالی با خواسته‌ی او مخالفت کرد.

هنگامی که دادگاه عالی در تابستان گذشته خصومت رئیس جمهور ترامپ نسبت به مسلمانان را نادیده گرفت، قاضی سونیا سوتومایور به مخالفان هشدار داد که اکثریت اساس «اصول بنیادی رواداری مذهبی» را تضعیف می‌کنند.

او گفت دادگاه پیامی فرستاده است که «اقلیت‌های مذهبی در کشور ما خارجی هستند و عضو اصلی جامعه‌ سیاسی نیستند.»

در اواخر روز پنج‌شنبه دادگاه عالی پیامی ارسال کرد که موعد اعدام یک زندانی به نام «دومینیک حکیم مارسل ری» است که در سال ۱۹۹۵ در آلاباما به علت تجاوز و قتل دختری ۱۵ ساله به اسم سلمی محکوم شده است.
یک روز پیش از آن دادگاه استیناف اعدام آقای ری را به تعویق انداخته بود.

آقای ری خواسته بود که در زمان اعدام یک روحانی مسلمان در کنارش باشد؛ اما در اداره اصلاحات آلاباما، هولمن، تنها یک کشیش مسیحی حضور داشت. مسئولان زندان گفتند که مجوز دادن به روحانی مسلمان نگرانی‌های امنیتی ایجاد خواهد کرد.

آقای ری اعلام کرد که حضور روحانی مسیحی به جای مسلمان در اتاق اعدام، تخطی از حق آزادی مذهب در مورد اوست.

پس از رأی گیری در دادگاه عالی اعدام در حالی انجام شد که «امام یوسف مایسونت» از پشت شیشه شاهد اعدام آقای ری بود.
اما پنج عضو محافظه‌کار دادگاه عالی در مورد درخواست آقای ری رضایت پیدا نکردند. قاضی الینا کاگان تصمیم اکثریت اعضا را «عمیقاً اشتباه» خواند. کاگان گفت اینکه یک زندانی با دینی غیر از مسیحیت نمی‌تواند یک روحانی از دین خود در کنار خود داشته باشد مغایر با ماده‌ی اصلی بی‌‌طرفی مذهبی است.

او افزود که آقای ری «شجاعانه ادعا کرد که دولت حقوق مذهبی او را در زمان محکومیت به مرگ نقض می‌کند». اسپنسر هان، یکی از وکلای آقای ری، پس از اعدام او گفت: «او تا آخرین لحظات خواستار رفتار برابر بود.»

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.