آیا ثروتمندان در کمک به بازسازی نوتردام قصد قربت دارند؟

آدیتیا چاکرابورتی

ثروتمندان ثروتنمندتر نمی‌شوند مگر آنکه خیلی از رعیت فقیر و فقیرتر شوند. ثروتمندان در اقصا نقاط جهان از کمک‌های خود و حضور خیرانه در مراسم‌های مختلف دریغ نمی‌کنند اما انگار این حضور نیکوکارانه آنان انگیزه‌هایی پنهان دارد. در ماجرای نوتردام ثروتمندان به کمک بخش عمومی آمده‌اند و با حمایت‌های چشمگیر خود می‌خواهند حضور مؤثر خود را نشان دهند اما آدیتیا چاکرابورتی، ستون‌نویس گاردین، معتقد است این حضور ریاکارانه اهدافی پشت صحنه دارد و گرنه این ثروتندان نباید ثروت خود را از فقیران جامعه دریغ می‌کردند!

در سال 2017 داستان‌هایی پیرامون اوضاع نه چندان خوب کلیسای نوتردام در مطبوعات بین‌المللی انتشار یافت. گفته می‌شد این وضعیت حاصل آلودگی هوا، باران اسیدی و هشت سال استفاده از این مکان است. مقامات کلیسا وضعیت نامساعد کلیسا را به خبرنگاران نشان دادند و برای دریافت پول بیشتر التماس می‌کردند اما نه دولت فرانسه که در پی کاهش هزینه‌ها بود توجهی داشت و نه ثروتمندان شاکی از مالیات‌های بالا.

هفته مقدس سال 2019 فرا می رسد و به یکباره کلیسا آتش می گیرد. امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه بعد از سالها فشار آوردن به بخش عمومی اکنون در پی آن است که منابعی را برای بازسازی این بنای آسیب دیده در طول پنج سال بسیج نماید. همچنین پول طبقه پولدار فرانسوی همچون سیل در حال روانه شدن است. در طول سه روز، فرانسوا پینو مالک اصلی گوچی 100 میلیون یورو متقبل می‌شود، خانواده آرنه نیز 200 میلیون یوروی دیگر. شرکت توتال هم 100 میلیون یورو می‌پردازد.

با کنار هم گذاشتن این دو صحنه در طول دو سال می‌توانیم دو نتیجه بگیریم: نخست آنکه آنچه در این هفته رخ داده است نمایش شگفت‌انگیزی از همکاری سخاوتمندانه بخش خصوصی و عمومی برای کمک به یک چیز بزرگ است و آن هم احیای اثری جهانی. دوم اینکه بازسازی این بنای تاریخی یادبود دورویی و ریاکاری عظیم از جانب سیاست‌های ریاضت‌کشانه است. البته ما ترجیح می‌دهیم که این پول‌ها از جانب بخش خصوصی برای کمک به بخش عمومی سرازیر شود. اما پرسش ما بر سر این است که چرا این بخشندگان سخاوتمند از اعطای کمکشان در اولویت‌های دیگر سر باز می‌زنند و چه چیزی آنها را از کمک در راستای پایان بخشیدن به فقر و گرسنگی باز می‌دارد؟ در حالی که بسیاری این پولدارها را بابت این کارشان تشویق می‌کنند کسی نمی‌پرسد این پولها از کجا آمده است.

به محض اینکه فرانسوا پینو 100 میلیون کمک می‌کند، مشاور او پیشنهاد می‌دهد که چنین کمک‌هایی باید از 90 درصد تخفیف مالیاتی بهره مند شوند. به بیان دیگر این بخش عمومی فرانسه است که باید هزینه بخشندگی این میلیاردرهای دوست داشتنی را بپردازد. طبقه ثروتمند در فرانسه حتی برای فرار مالیاتی حاضر به تغییر ملیت خود نیز هستند، همچون برنارد آرنولد ثروتمندترین مرد فرانسه. او کسی است که 200 میلیون یورو برای بازسازی کلیسای نوتردام کمک نموده است. گفته شده او به دنبال پذیرفتن تابعیت بلژیکی است ولی سخنگوی او هدف از این کار را در راستای ارتقای فعالیت‌هایش دانسته است. گفتنی است که مالیات بر ارث در بلژیک فقط 3 درصد است ولی در فرانسه 11 درصد!

این گونه امور منحصر به فرانسه نبوده بلکه دارای سابقه بین المللی و قدیمی است. اخیراً گاردین خبر داد که چگونه یک درصد از مردم انگلستان مالک پنجاه درصد این جزیره هستند. اکسفام که یک سازمان بین المللی برای ریشه کن کردن فقر است در تحقیقات سال گذشته خود آورده بود که 2200 میلیاردر در جهان 12 درصد ثروتمندتر شده ولی در همان زمان 3.5 میلیارد انسان دیگر 11 درصد فقیرتر شده اند.

چنین کارهایی ما را به یاد قرون وسطی می اندازد که عده ای به دنبال خرید عفو و رحمت بودند. زمانی که پولدارها ثروتشان را به طرق کثیفی جمع آوی می کردند سپس برای کسب اعتبار و به‌دست آوردن رستگاری به کلیسا کمک می نمودند. تزل راهب می گوید: "به محض اینکه [سکه] طلا در صندوق انداخته شود، روح [شما] در بهشت آرام می گیرد".

از آنجا که خواننده این مطلب بودید…
به‌استحضار می‌رساند پایگاه خبری دین‌آنلاین دستاورد فعالیت‌های آزاد و داوطلبانه برخی علاقه‌مندان دانشگاهی و حوزوی است که در داخل و خارج از ایران کوشش می‌کنند مطالعات دین‌پژوهی را با ادبیات ژورنالیسم حرفه‌ای گسترش دهند. این فعالیت آزاد و داوطلبانه بدون چشمداشت مالی صورت می‌پذیرد اما بسیاری از هزینه‌های جاری برای اداره کردن این پایگاه خبری بسان بسیاری از رسانه‌ها و ارگان‌های غیردولتی نیازمند تأمین و حمایت هواداران است. حداقل حمایت مخاطبان این است که با گذاشتن کامنت پای مطالب به ما نشان دهند خواندن این دست مطالب را به دیگران توصیه می‌کنند یا خیر. ما هم در آینده می‌کوشیم مطالبی را منتشر کنیم که انتشار آنها با رضایت و توافق بیشتر خوانندگان باشد. برای آگاهی از روش‌های دیگر حمایت به شناسه کاربری ادمین دین‌آنلاین در تلگرام مراجعه کنید!
(@dinonlinecontact)   
 

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.