مردم امریکا برای دین چقدر اهمیت قائلند؟

مگان برنان

در ایالات متحدۀ امریکا 72% از مردم دین را امر مهمّی تلقّی می‌کنند و 51% نیز اهمّیت «بسیار بالایی» برای آن قائل هستند. البته در این میان مسیحی‌ها بیشتر به دین علاقه‌مندند و 62% از آنها دین را «بسیار مهم» می‌دانند.

 
اهمیت دین
دین در زندگی شما چه میزان اهمیت دارد؟ بسیار مهم، تقریباً مهم یا نه چندان مهم
  بسیار مهم تقریباً مهم نه چندان مهم
تمام مردم امریکا 51% 21% 27%
مسیحی‌ها 62% 25% 13%
 

گالوپ، 3-12 دسامبر، 2018

 
 

این یافته‌ها نشان می‌دهد که دین همچنان برای کثیری از مردم امریکا امر بسیار مهمّی قلمداد می‌شود، اما در عین حال به ما ثابت می‌کند که در درازمدّت، اهمیت دین در زندگی مردم امریکا کاهش پیدا کرده است. این روند کاهشی دربارۀ مراجعۀ مردم به کلیساها و پیرو دین بودنِ آنها نیز دیده می‌شود.

وقتی در سال 1952 مؤسسۀ گالوپ برای نخستین بار از امریکایی‌ها خواست تا به اهمیت دین در زندگی خود نمره بدهند، 75% از آنها دین را بسیار مهم و 20% آن را تقریباً مهم دانستند. در سال 1965 این ارقام تغییر چندانی نکرد، اما در سال 1978 52% آن را بسیار مهم و 32% تقریباً مهم خواندند. از آن زمان تاکنون درصد افرادی که دین را بسیار مهم می‌دانند در نوسان بوده است و تنها دو بار از 61% بالاتر رفته است؛ یک بار در سال 2001 پیرو حملات تروریستی یازده سپتامبر (64%) و بار دیگر سال بعد از آن (65%). در ماه مه 2015 نیز این رقم به پایین‌ترین میزان خود یعنی 49% تنزّل پیدا کرد.
 

میانگین‌های سالانۀ اهمیت دین برای امریکایی‌ها
دین در زندگی شما چقدر اهمیت دارد؟ بسیار مهم، تقریباً مهم یا نه چندان مهم
رنگ سبز: بسیار مهم
 

قلیلی از امریکایی‌ها معتقدند که اعتبار دین در زندگی مردم امریکا رو به افزایش است
در مرور زمان، امریکایی‌ها عموماً بیشتر بر این باور بوده‌اند که دین دارد اعتبار خود را در زندگی مردم امریکا از دست می‌دهد. به استثنای سه مرتبه (67% در سال 1975، 71% در دسامبر 2001 و 53% در مارس 2002 پیرو حملات یازده سپتامبر)، تنها نیمی از مردم این کشور معتقدند که اعتبار دین رو به افزایش است.

هم‌اکنون 78% از امریکایی‌ها معتقدند که اعتبار دین در زندگی مردم امریکا در حال کاهش است و این رقم که در ماه مه 2016 به ثبت رسید، تاکنون بی‌سابقه بوده است.
 

دیدگاه مردم امریکا دربارۀ اعتبار دین در زندگی مردم امریکا
در حال حاضر آیا معتقدید که اعتبار دین در زندگی مردم امریکا رو به افزایش است یا کاهش؟
سبزتیره: کاهش
سبز روشن: افزایش

 
 

نه بسامد حضور امریکایی‌ها در کلیساها و نه گرایش مذهبی آنها هیچ‌یک تأثیر چندانی بر دیدگاه آنها راجع به اعتبار دین در زندگی مردم این کشور ندارد و اکثریت همۀ گرایش‌ها معتقدند اعتبار دین رو به کاهش است.
 

دیدگاه‌ها دربارۀ اعتبار دین به تفکیک گرایش‌های مذهبی
در حال حاضر آیا فکر می‌کنید اعتبار دین در زندگی مردم امریکا رو به افزایش است یا کاهش؟
  افزایش کاهش
مراجعه به کلیسا % %
هر هفته 22 76
تقریبا هر هفته/هر ماه 19 79
کمتر 19 78
گرایش مذهبی    
پروتستان/دیگر فرقه‌های مسیحی 17 82
کاتولیک 23 74
هیچ‌کدام 20 73
 
 

هم‌اکنون تعداد کسانی که معتقدند دین می‌تواند پاسخگوی مشکلات امروز باشد به پایین‌ترین حدّ خود رسیده است
با تغییر دیدگاه مردم امریکا دربارۀ اهمیت و اعتبار دین در زندگی، اعتقاد آنها به این که دین می‌تواند حلّال مشکلات روز باشد نیز کمرنگ‌تر شده است. برای نخستین بار در بیش از شش دهۀ گذشته، کمتر از نیمی از امریکایی‌ها (46%) بر این باورند که دین می‌تواند پاسخگوی تمام یا اکثر مشکلات روز باشد.
 

امریکایی‌ها دیگر مثل سابق دین را حلّال مشکلات امروز نمی‌دانند
آیا شما معتقدید که دین می‌تواند پاسخگوی تمام یا اکثر مشکلات روز باشد، یا این که دین را ازمدافتاده و تاریخ‌گذشته می‌دانید؟
سبز روشن: می‌تواند پاسخگو باشد
سبز تیره: تاریخ‌ دین گذشته است
 
 

برخلاف دیدگاه امریکایی‌ها دربارۀ تأثیر دین، نظرات آنها دربارۀ کارگشاییِ دین بیشتر بسته به میزان حضور آنها در کلیساها متفاوت است. در بین کسانی که هر هفته به کلیسا می‌روند، 81% معتقدند دین می‌تواند پاسخگوی اکثر مشکلات باشد. این رقم در بین کسانی که بعضی از هفته‌ها یا ماهی‌یک‌بار به کلیسا می‌روند 58% و در میان کسانی که کمتر از این به کلیسا می‌روند 27% است.

به همین منوال، نظرات امریکایی‌ها بسته به گرایش‌های مذهبی آنها متغیّر است؛ 63% از پروتستان‌ها دین را حلّال اکثر مشکلات می‌دانند و 46% از کاتولیک‌ها همین نظر را دارند. اما 73% از کسانی که پیرو هیچ مذهبی نیستند، مخالف این دیدگاهند و معتقدند دین از مد افتاده و دیگر کارایی ندارد.
 

نقش دین در حلّ مشکلات روز، به تفکیک گرایش‌های مذهبی
آیا شما معتقدید که دین می‌تواند پاسخگوی تمام یا اکثر مشکلات روز باشد، یا دیگر از مد افتاده و تاریخ آن گذشته است؟
  می‌تواند پاسخگو باشد ازمدافتاده و تاریخ‌گذشته
حضور در کلیسا    
هر هفته 81 11
تقریباً هر هفته یا هر ماه 58 22
کمتر 27 58
گرایش مذهبی    
پروتستان/فرقه‌های دیگر 63 25
کاتولیک 46 34
هیچ‌کدام 9 73
 
 
 

کلام آخر
در سال‌های اخیر امریکایی‌ها دیگر برای دین در زندگی خود اهمیت سابق را قائل نبوده‌اند، دیگر مانند گذشته آن را حلّال مشکلات روز نمی‌دانند و معتقدند که اعتبار دین در زندگی مردم امریکا رو به کاهش است. اما علی‌رغم این علائم که نشان می‌دهد دین رو به افول است، شاید این واقعیت که دین همچنان برای قریب به سه‌چهارم از امریکایی‌ها مهم است، بتواند به رهبران مذهبی قوّت قلب ببخشد.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.