شش کتاب مقدماتی در باب اسلام

کریستین هودا داج

حدود یک پنجم جمعیت دنیا مسلمانند، اما تنها افراد محدودی چیزهای زیادی در مورد باورهای بنیادی اسلام می‌دانند. علاقه به شناخت اسلام در دنیا، به طور قابل توجهی بعد از حادثه حملات تروریستی 11 سپتامبر آمریکا، جنگ آمریکا با عراق و دیگر مسایل فعلی در دنیا، افزایش یافت. اگر شما هم به دنبال شناخت بیشتر اسلام هستید، در این یادداشت چند کتاب معرفی می‌کنم که از نظر من بهترین کتابهایی هستند که شما را با باورها و سنتهای اسلام آشنا می کنند.

1.«آنچه همه باید درباره اسلام و مسلمانی بدانند»، نوشته سوزانه حنیف.
What Everyone Should Know About Islam and Muslims, by Suzanne Haneef
این کتاب مقدماتی معروف، پاسخ بسیاری از پرسش‌هایی که مردم در مورد اسلام دارند را دربردارد. سوالاتی از قبیل اینکه اساس دین اسلام چیست؟ نگرش آن به خدا چگونه است؟ مسلمانان چه دیدگاهی نسبت به حضرت مسیح دارند؟ اسلام چه حرف‌هایی درمورد ارزش‌های انسانی، جامعه و زنان دارد؟
این کتاب که نویسنده‌ آن یک امریکایی مسلمان است، بررسی اجمالی و در عین حال قابل درکی از مفاهیم بنیادی اسلام را به خوانندگان غربی ارائه می‌دهد.
 
2.«اسلام»، نوشته اسماعیل الفاروقی
Islam, by Isma'il Al-Faruqi
این کتاب می‌کوشد تا باورها، رسوم، سنت‌ها و تاریخچه‌ اسلام را از درون دنیای مسلمانان، آن‌گونه که پیروان اسلام، اسلام را می‌بینند، به تصویر بکشد. نویسنده‌ این کتاب در هفت فصل به بررسی باورهای بنیادی اسلام، نبوت محمد (ص)، سنت‌های اسلام، توصیفات هنری و مرور تاریخی اسلام می‌پردازد. نویسنده‌ این کتاب سابقاً استاد ادیان در دانشگاه تمپل انگلستان بوده است. او در این دانشگاه مطالعات اسلامی را تأسیس کرد به توسعه بخشید.
 
3.«اسلام: صراط مستقیم»، نوشته جان اسپوسیتو.
Islam: The Straight Path, by John Esposito
این کتاب که آیین، باورها و سنت‌های اسلام در طول تاریخ را معرفی می‌کند بیشتر به عنوان کتاب درسی در دانشگاه استفاده می‌شود. نویسنده‌ این کتاب، یک متخصص اسلام‌شناس شناخته شده در دنیاست. ویراست سوم این کتاب با اطلاعات جدیدی که با دقت بیشتر حقیقت تنوع رسوم مسلمانان را نشان می‌دهد، منتشر شده که نسبت به ویراست‌های قبل کامل‌تر است.
 
4.«اسلام: تاریخ مختصر»، نوشته‌ کارن آرمسترانگ.
Islam: A Short History, by Karen Armstrong
در این کتاب کوتاه، آرمسترانگ تاریخ اسلام را از زمان هجرت پیامبر تا امروز را ارائه می‌دهد. نویسنده‌ این کتاب سابقاً راهبه بوده است. او همچنین کتاب‌های «تاریخ خداوند»، «جنگ برای خدا»، «محمد: سرگذشت پیامبر» و «اورشلیم: یک شهر، سه کیش» را نوشته است.
 
5.«اسلام در امروز: پیش‌درآمدی بر دنیای اسلام» نوشته‌ اکبر س.احمد.
Islam Today: A Short Introduction to the Muslim World, by Akbar S. Ahmed
تمرکز این کتاب بر روی جامعه و فرهنگ اسلام است، نه بنیان دین. نویسنده با استناد بر تاریخ و تمدن اسلامی به مبارزه با تصورات اشتباهی که مردم در مورد دنیای اسلام دارند، می‌پردازد.
 
6.«اطلس فرهنگی اسلام» نوشته‌ اسماعیل الفروغی.
The Cultural Atlas of Islam, by Ismail al-Faruqi
این کتاب نیز ارائه‌ای قوی از تمدن، باورها، رسوم و سنن اسلامی است.
مطالب مرتبط
منتشرشده: ۱
  1. امیر یوسفی

    سلام و سپاس از زحمات تان
    گمان می کنم در متن فوق ، ضبط صحیح نام اسماعیل فروغی دچار لغزش شده است . آثار فوق الذکر تالیف اسماعیل الفاروقی ، متفکر فلسطینی الاصل است

درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.