آنها دین خود را به این دلایل تغییر می‌دهند

جستجوی گروه ایمانی جدید مسئله‌ای عادی در بین امریکایی‌ها محسوب می‌شود. در واقع حدود ۴۹ درصد از بزرگسالان امریکایی به دنبال تغییر کلیسا یا جمعیت دینی خود هستند. نکته جالب توجه این است که میزان و نحوه گرایش افراد برای تغییر جمعیت ایمانی در امریکا به میزان تحصیلات و درآمد آنها وابسته است.

به گزارش دین‌آنلاین، بر اساس تحقیق مرکز پیو در سال ۲۰۱۵، حدود ۵۹ درصد از تحصیل‌کردگان دانشگاهی به دنبال تغییر جمعیت دینی خود هستند، در حالی که این درخواست فقط در بین ۳۸ درصد از افرادی که دیپلم یا تحصیلات کمتری دارند وجود دارد. همچنین افراد با درآمد بالا گرایش بیشتر برای تغییر کلیسا نسبت به افراد با درآمد پایین دارند. تحصیلات و درآمد همچنین در چگونگی یافتن جمعیت یا کلیسای جدید مؤثر است. افراد با درآمد بالا نسبت به افراد با درآمد پایین امکان بیشتری برای تحقیق درباره گروه‌های مذهبی جدید را دارند. برای مثال در بین ۵۰ درصد از امریکایی‌هایی که به دنبال تغییر جمعیت ایمانی خود هستند، ۴۴ درصد از کسانی که از خانواده با درآمد  ۷۵۰۰۰ دلار یا بیشتر هستند درباره جمعیت مذهبی جدید به صورت آنلاین مطالعه می‌کنند. در حالی که این موضوع در بین افراد از خانواده‌های با درآمد بین ۳۰۰۰۰ تا ۷۴۹۹۹  دلار حدوداً ۳۴ درصد و در بین افراد از خانواده‌های با درآمد کم‌تر ۳۰۰۰۰ دلار ۲۸ درصد است. علاوه بر این، افراد ثروتمندتر معمولاً پیش از انتخاب یک گروه جدید، برای حضور در عبادتگاه یا کلیسای مربوطه و شرکت در مراسم مذهبی یا مشورت با دوستان و همکاران خود گرایش بیشتری دارند.

تحصیلات حتی رابطه محکم‌تری نسبت به درآمد با نحوه تحقیق درباره جمعیت دینی جدید دارد که شاید دلیل آن یادگیری روش‌ها و مهارت‌های بررسی و تحقیق بیشتر در دوران تحصیل باشد. برای مثال حدود ۷۱ درصد از دانشجویان دانشگاه پیش از پذیرفتن جمعیت دینی جدید با اعضای کلیسا صحبت می‌کنند؛ در حالی که این میزان در بین افراد با تحصیلات کمتر ۶۳ درصد است. همچنین افراد تحصیل‌کرده نسبت به افراد با تحصیلات کمتر، تمایل بیشتر برای مطالعه آنلاین درباره گروهی که قصد پیوستن به آن را دارند، حضور در مراسم دینی آنها و مشورت با دوستان و همکاران دارند.

همچنین عوامل دیگری برای گرایش افراد به گروه‌ها و کلیساهای جدید وجود دارد که میزان گرایش به هر کدام از این عوامل نیز با میزان تحصیلات و میزان درآمد رابطه دارد. برای مثال جایگاه و مکان کلیسا و شیوه اجرای مراسم دینی و پرستش در کلیسا در انتخاب افراد تحصیل‌کرده و ثروتمند تأثیر بیشتری دارد در حالی که افراد با تحصیلات یا درآمد کمتر معمولاً در انتخاب کلیسای جدید، مسائلی چون وجود آموزش‌های دینی برای کودکان در کلیسا، وجود فعالیت‌های داوطلبانه در کلیسا و حضور دوستان و آشنایان خود در کلیسای مزبور را دلایل مهم‌تری تلقی می‌کنند.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.