درخواست جنجالی نخست وزیر آتئیست یونان

الکسیس سیپراس، نخست‌وزیر یونان، پیشنهادی را پیش از بازبینی قانون اساسی یونان ارائه داده است و طی آن خواستار بی‌طرفی دینی در یونان شده است.

با وجود تعجب رسانه‌های سیاسی، نخست‌وزیر یونان معتقد است کلیسا پیشنهاد او را می‌پذیرد؛ چراکه از نظر او کلیسا به مرحله‌ای از بلوغ رسیده است که رابطه خود با حکومت را بر اساس منطق قرار دهد.

سیپراس، دقیقاً مشخص نکرده است که رابطه کلیسا و حکومت در صورت قبول پیشنهاد او چگونه باید باشد. او در دیداری با برخی از اعضای پارلمان این کشور، پایه‌گذاری این بی‌طرفی دینی در قانون اساسی یونان را بنیانی برای یونان مدرن دانست.

گروه‌های مختلفی در یونان با پیشنهاد او مخالفت کرده‌اند. حزب دموکراسی جدید و گروه‌های محافظه‌کار او را متهم می‌کنند که از بازبینی قانون اساسی برای پوشاندن شکست دولتش استفاده می‌کند.

بسیاری از افراد مذهبی و محافظه‌کار پس از انتخاب سیپراس دچار نگرانی شدند. آنها او را آتئیستی می‌دانستند که به دنبال نابودی هرگونه ایمان در یونان است. او پس از انتخابات هیچ سوگند مذهبی به‌جا نیاورد، در حالی که سوگند مذهبی به عنوان وظیفه‌ای مقدس برای کشوری که عمیقاً تحت تأثیر کلیسای ارتدوکس است، بسیار اهمیت دارد.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.