کارزار مبارزه با نفرت‌پراکنی دینی در شبکه‌های اجتماعی

گروه‌های مدافع حقوق شهروندی آمریکا کارزاری برای پایان بخشیدن به نفرت‌پراکنی دینی و قومی رسانه‌ها در این کشور به راه انداخته‌اند. این کارزار از مدتی پیش آغاز شده بود اما موج جدید فعالیت آنها بعد از حمله یهودی‌ستیزان به کنیسه‌ای یهودیان شروع شده است. افرادی که به این کنیسه حمله کردند شبکه ای اجتماعی بهوب سایتی به آدرس Gab.com طراحی کرده بودند که در آن سخنان نفرت‌پراکنانه علیه یهودیان منتشر می‌کردند. در جریان حمله به کنیسه پیترسبورگ یازده یهودی کشته شدند.

فعالان این کارزار می‌گویند حتی نفرت‌پراکنی در سایت‌های اینترنتی و رسانه‌های اجتماعی سبب قدرت گرفتن گروه‌های نژادپرست و اقلیت‌ستیز و افراطی می‌شود.

افرادی که عضو شبکه یهودی‌ستیزان بودند گمان نمی‌کردند قرار است این سخنان به حمله فیزیکی ختم شود. اما تحریک احساسات نژادپرستانه و دین‌ستیزانه همیشه به فاجعه منجر خواهد شد.

بعد از حادثه شارلوت ویل نیز فشار کمپین مبارزه با سخنان نفرت‌پراکنانه در رسانه‌های اجتماعی، گردانندگان فیسبوک را وادار کرد تا نسبت به بیان حد تحمل این دست از سخنان مواضع خود را به روشنی بیان کنند و به گروه‌های نژادپرست و اقلیت‌ستیز اجازه فعالیت در این وب سایت داده نشود.
 

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.