قطع رابطه دو کلیسای ارتدوکس

کلیسای ارتدوکس روسیه اعلام کرد در پی مناقشات مذهبی بین روسیه و اوکراین در نتیجه اختلاف سیاسی، این کلیسا روابط خود را با کلیسای ارتدوکس قسطنطنیه قطع می‌کند.

شورای کلیسای روسیه در انتخابات اخیر به قطع روابط با کلیسای ارتدوکس قسطنطنیه رأی داد. این انفکاک در نتیجه فشارهای روسیه بر کلیسای اوکراین در پی استقلال این کلیسا است.

هفته گذشته، دیمیتری بارتولومف، اسقف کلیسای ارتدوکس توانست به استقلال در تصمیم‌گیری دست پیدا کند، در حالی که پیش از این مقام اول کلیسای اوکراین باید به مسکو پاسخگو می‌بود.

اگر تصمیم هفته گذشته پایدار بماند، تغییر در شرایط کلیسای قدرتمند و ثروتمند روسیه، ضربه‌ای بر کلیسای جهانی خواهد بود. همچنین این موضوع  شکاف جدیدی بین روسیه و اوکراین ایجاد خواهد کرد که پس از ماجرای بحران کریمه به دشمنان جدی تبدیل شده‌اند.

مسئول روابط عمومی کلیسای ارتدوکس روسیه پس از اعلام این قطع روابط گفت: "امیدوارم کلیسای ارتدوکس تصمیم خود را تغییر دهد. تا زمانی که شرایط این چنین است و کلیسای قسطنطیه بر این تصمیم غیر قانونی خود پابرجاست ما نمی توانیم با آنها ارتباط داشته باشیم."

کلیسای جهانی ارتدوکس در مجموع نمایندگی ۳۰۰ میلیون ارتدوکس را برعهده دارد، در حالی که حدوداً تعدادی کمتر از سه هزار نفر در استانبول ارتدوکس هستند. در مقابل، کلیسای روسیه نماینده اکثریت مسیحیان ارتدوکس و دارای قدرت و ثروت فراوانی است. رهبر کلیسای روسیه روابط نزدیکی با ولادیمیر پوتین دارد و از او با عنوان "معجزه خدا" یاد کرده است. اختلاف بین کلیسای روسیه و کلیسای قسطنطیه ویژگی ارتدوکس شرقی است. پیش از این رهبر کلیسای روسیه ، بارتولوموف را به داشتن رابطه نزدیک با کلیسای کاتولیک و پاپ فرانسیس متهم کرده بود.

جدایی کلیسای قسطنطیه در نتیجه تلاش مستمر حکومت اوکراین برای انفکاک بیشتر روسیه از امور اوکراین شکل گرفت. پروشنکف، رییس جمهور اوکراین اعلام کرد که استقلال رأی کلیسای قسطنطیه از روسیه، قسمتی از برنامه حمایتی اروپایی و اوکراینی ماست.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.