چرایی حضور یا غیاب امریکایی‌ها در مراسم مذهبی

در سال‌های اخیر تعداد امریکایی‌های شرکت کننده در مراسم مذهبی رو به کاهش بوده است. این در حالی است که تعداد کسانی که در طول سال دفعات محدودی در این مراسم شرکت می‌کنند یا به ندرت حضور دارند یا به طور کلی در این مناسک شرکت نمی‌کنند رو به افزایش است.

طبق تحقیقات انجام شده علت اصلی شرکت کردن در مراسم مذهبی نزدیک شدن به خداوند است اما علت دور ماندن مردم از مناسک مذهبی پیچیده‌تر به نظر می‌آید. سه دهم کسانی که در این مراسم شرکت نمی‌کنند دلیل خود برای این موضوع را عدم اعتقاد می‌دانند، ولی اکثریت دلیلی غیر از ایمان و اعتقاد دارند، مثلاً می‌گویند از راه‌های دیگر به ایمان خود عمل می‌کنند یا کلیسای مورد علاقه خود را نمی‌یابند یا به مراسم علاقه‌ای ندارند یا به دلایلی چون ناتوانی جسمی و عدم سلامت یا نبودن وقت نمی‌توانند در مراسم مذهبی شرکت کنند.

کسانی که دلایلی برای عدم شرکت در مناسک به جز عدم اعتقاد می‌آورند، بنابر گفته خود آنها، افرادی نسبتاً مذهبی هستند و اکثر آنها دین را موضوعی "بسیار" یا "تقریباً" مهم در زندگی خود می‌دانند.

۳۷ درصد از افرادی که در مناسک مذهبی شرکت نمی‌کنند کسانی هستند که معتقدند به ایمان خود از راه‌هایی غیر از شرکت در مراسم مذهبی عمل می‌کنند. آنها عوامل مختلفی را سبب این موضوع می‌دانند، مانند نیافتن کلیسای مورد علاقه یا عدم علاقه به مراسم مذهبی داخل کلیسا. حدود ۳۰ درصد از غایبان مراسم مذهبی را افراد بدون اعتقاد تشکیل می‌دهند، در حالی که ۲۲ درصد دلایل همچون نبود زمان و مشکل سلامتی را دلیل عدم حضور خود دانستند. ۲۰ درصد از افراد نیز هیچ‌کدام از دلایل مورد نظر را به عنوان دلیل شرکت نکردن در مراسم مذهبی اعلام نکردند.

در مقابل افرادی که به طور منظم در مراسم مذهبی حضور پیدا می‌کنند، حدود ۸۰ درصد آنها معتقدند که حضور آنها در مناسک مذهبی باعث نزدیک شدن آنها به خداوند می‌شود. همچنین تقریباً دو سوم آنها معتقدند با شرکت در مناسک می‌توانند اصول اخلاقی به فرزندان خود بیاموزند تا در آینده انسان‌های بهتری باشند و همچنین بتوانند هنگام مشکلات به آرامش دست یابند.

این در حالی است که تعداد کمی معتقدند که مراسم ارزشمند داخل کلیسا یا پیوستن به یک جامعه ایمانی عامل مهمی برای شرکت در مراسم مذهبی است. باوجوداین، ۳۷ درصد علت حضور در مناسک را سنت‌های مذهبی خانواده دانسته‌اند، ۳۱ درصد احساس اجبار مذهبی دارند، ۱۹ درصد به دنبال اجتماعی شدن و شناختن انسان‌های جدید و ۱۶ درصد علت شرکت خود در مناسک مذهبی را خوشحال کردن همسر یا خانواده اعلام کرده‌اند.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.