مرور مطبوعات (اعتماد) / تأثیرات فرهنگی- اجتماعی افزایش قیمت سکه بر زندگی مردم

25 تیرماه 1397

اعتماد در شماره امروز خود در مطالبی به نگاهی متفاوت به جام جهانی پرداخته، بعضی مسائل اجتماعی را مد نظر قرار داده و از مسئله پارازیت سخت به میان آورده است. «خوشبختی در اینستاگرام، بدبختی در توییتر»، «برای دختران سرزمین مادری‌ام»، «برنده اصلی چه کسی است»، «دوربین مدار باز!»، «حساسیت در ژست ، انفعال در عمل»، «افزایش حداقل سن ازدواج دختران همچنان مخالف دارد»، «۴١ مرکز بهزیستی در کشور، پذیرای زنان و دختران آسیب دیده»، «تأثیرات فرهنگی- اجتماعی افزایش قیمت سکه بر زندگی مردم»، «خدمات مشاوره‌ای تحت پوشش بیمه ایجاد کنیم»، «مرد را فقری اگر باشد خوش است!»، «چرا احزاب تمایلی به برگزاری تجمع اعتراضی ندارند؟»، «احضار عوامل دروغ‌پردازی علیه مسئولان در فضای مجازی»، «طرح افزایش تعداد نمایندگان زن تقدیم هیئت رئیسه شد»، «مستندات قضایی درباره پارازیت را در اختیار جهرمی قرار می‌دهیم»، «با شبکه‌ای هیولاوار مواجهیم»، «تشابه به جامعه مدنی: آب در هاون کوبیدن»، «روایت عباس سلیمی‌نمین‌ از ولنگاری فرهنگی درباره امیرانتظام»، «نمایش واقعیت»، «کمی دورتر را هم ببینید» و «نقش مهم صدا و سیما» عناوین این شماره اعتماد است.

نقش مهم صدا و سیما
غلامرضا ظریفیان در یادداشتی به مسئله انحصار صداوسیما در ارائه تصویر از عملکرد بخش‌های مختلف نظام جمهوری اسلامی را به چالش کشیده و نوشته است: صداوسیما اگر متناسب با شرایط سخت کشور خود را آماده نکند و همچنان بخواهد در سطح یک رسانه جناحی به تنظیم برنامه بپردازد و به مسئولیت خطیر خود یعنی ارائه درست اخبار به مردم عمل نکند، عبور کشور از بحران‌ها ممکن نخواهد شد. در گذشته شاهد بودیم که رسانه ملی به سیاه‌نمایی عملکرد برخی دولت‌ها می‌پرداخت و در عین حال به اشتباهات دیگر دولت‌ها توجهی نمی‌کرد تا حاشیه امنی برایشان ایجاد کند. صدا و سیما در چنین شرایطی در قامت رسانه ملی ظاهر نمی‌شد.
نویسنده سپس به شرایط حساس کنونی اشاره کرده و گفته است: صداو سیما بیش از اینکه افکار عمومی را بترساند و ناامیدی و نگرانی را در جامعه گسترش دهد، باید تصویر واقع‌بینانه‌ای از دولت به نمایش بگذارد.
 
کمی دورتر را هم ببینید
لیلا حقیقت‌خواه با توجه به گرانی‌های اخیر به خصوص سکه و ارز، نقش گرانی سکه در مسئله ازدواج، طلاق و مهریه را مورد توجه قرار داده است.
نویسنده در بخش از نوشتار خود می‌نویسد: برای اینکه مهریه سال‌هاست از آن مبنا و فلسفه‌ای که داشته، خارج شده است. مبنای مهریه در فقه این است که وقتی مردی می‌خواهد زنی را عقد کند، به‌طور مثال ۵ سکه از جیبش دربیاورد و به زن بپردازد. مبنای آن مهریه استقلال زن، احترام به او و پرداخت هدیه به او بوده است. اما سال‌هاست که عدد و رقم‌هایی برای مهریه می‌بینیم که کاملا مشخص است طرف بدون فکر فقط دهانش را باز کرده و یک عددی را اعلام کرده و به عواقبش هم فکر نکرده است. خود من مواردی داشتم که شلوار پای مرد را هم توقیف کرده‌اند.
 
نمایش واقعیت
سینا قنبرپور هم اتفاق نادر در پخش اهدای مدال‌های قهرمان جام جهانی را دستمایه یادداشت خود کرده است. در این مراسم رئیس‌جمهور کرواسی که یک بانو است، با یک‌یک قهرمانان دست داد و آنان را در آغوش کشید و صداوسیما گرچه در ابتدا می‌کوشید چنین صحنه‌هایی را سانسور کند اما در نهایت تسلیم شد و به پخش کامل مراسم پرداخت.
در بخشی از این یادداشت آمده است: شاید این رویداد فقط یک اتفاق بود و شاید کاملاً آگاهانه مدیران و تصمیم‌گیران تلویزیون کشورمان تصمیم گرفتند به مردم اعتماد کنند و واقعیت را نمایش داده قضاوت ، دیده و نادیدن آن را به خود مردم واگذارند. به هر حال به همین سادگی می‌توان نمایش بدون سانسور مراسم اهدای مدال‌ها را به فال نیک گرفت و روزنه‌ای برای ایجاد اعتماد در دل مردم گشود. فراموش نکنیم که به همین سادگی می‌توانیم با ترسیم واقعیت‌ها به احیای مهم‌ترین سرمایه اجتماعی در کشور بپردازیم و «اعتماد» را بازآفرینی کنیم و به مردم اعتماد کنیم که آنها خود پاسدار اعتقادات و میراث دینی و فرهنگی بوده و هستند.
 
روایت عباس سلیمی‌نمین‌ از ولنگاری فرهنگی درباره امیرانتظام
روزنامه رسالت به بهانه درگذشت عباس امیرانتظام با سلیمی‌نمین مصاحبه‌ای انجام داده است که در مقدمه آن با اشاره به پیام‌ها و متون مربوط به درگذشت او در فضای مجازی آمده است: نکته جالبی که در خصوص این مطالب وجود داشت، متونی بود که بیشتر نشان می‌داد در ادامه تحریفات گذشته از زندگی امیر‌انتظام، این‌بار پس از مرگ وی قصد اسطوره ساختن از وی به میان آمده است.
سلیمی‌نمین در پایان این مصاحبه می‌گوید: «باورمان نبود که روزی این روایت شامل حال وضعیت تاریخ‌نگاری در کشور ما نیز بشود؛ به کمک یک کار نمایشی با حضور سه نفر، برای آقای امیرانتظام سابقه پابرهنگی در زندان جعل می‌شود، به کمک تحریفات وی زندانی سیاسی تلقی می‌شود و نیز «دم خر»ی به میان می‌آید تا گواه بر مرارت‏های ایشان باشد، ادعای آویزان خوابیدن به کمک یک طناب متصل به سقف و یک لنگ به میان می‏‌آید تا اشک هر بیننده‌ای را درآورد، بی‌‏توجه به اینکه اصولاً داشتن طناب در همه زندان‎های جهان ممنوع است. اگرچه سخت و رنج‌آور است اما ظاهرا باید باور کرد که می‌توان به کمک برخی ابزارها حتی آثار به ثبت رسیده قبلی خودمان را هم دستکاری، جعل یا به کلی پاک کرد.
 
تشابه به جامعه مدنی: آب در هاون کوبیدن
به دنبال تصمیم شورای شهر تهران، نهایتا در ۲۰ خرداد ۹۷ دولت آقای روحانی مصوبه‌ای داشت که شامل تعیین مکان‌هایی برای اعتراضات مدنی مانند ورزشگا‌ه‌های دستجردی، تختی، معتمدی، آزادی، شیرودی و نیز بوستان‌های گفت‌وگو، طالقانی، ولایت، پردیسان، هنرمندان و… بود. علاوه بر این در هیات دولت مصوب شد که شورای تامین شهرها با جمعیت شهری کمتراز یک میلیون، یک محل و بیش از آن، دو محل را مکلفند که تعیین کنند.
نویسنده در ادامه به بیان نظرات خود در این باره پرداخته و می‌نویسد: چنین اقداماتی دارای کارکرد مثبت است زیرا امکان اعتراض را بیشتر فراهم می‌کند و نهایتا می‌تواند به اعتماد اجتماعی کمک کند اما این موضوع به عنوان امر «مطلوب» مد‌نظر واقع می‌شود یعنی به خودی خود دارای ارزش است البته پس از آنکه امکان اعتراض در عرصه‌های دیگر مانند مطبوعات فراهم آمده‌باشد.
 
با شبکه‌ای هیولاوار مواجهیم
کیهان در تفسیر برخورد با دختران اینستاگرامی به برخورد پلیس هلند با جوانان زیر ١۵‌سال اشاره کرد که برای یکدیگر فیلم‌های پورنو منتقل کرده بودند و پلیس هلند آنها را بازداشت کرده بود. نویسنده معتقد است که اگر این دختران در هلند بودند و پلیس با آنها برخورد می‌کرد هیچ کس به خودش جرات نمی‌داد با آن مخالفت کند. اما نکته مهم یادداشت روز این روزنامه به قلم دبیر سرویس سیاسی آن جایی است که از یک «شبکه» حرف می‌زند. شبکه‌ای که به اعتقاد وی همه‌چیز را هیولاوار روایت می‌کند: واقعیت آن است که ما با یک شبکه عجیب و غریب رسانه‌ای هیولاوار مواجهیم که برایش تفاوتی ندارد کار ما غلط است یا درست، قانونی است یا غیرقانونی، کوچک است یا بزرگ، اصلی است یا فرعی، بامصلحت است یا بی‌مصلحت و… آن شبکه کار خود را می‌کند و ماجراها را آن‌طور که می‌خواهد و می‌پسندد، بر اساس اهداف خود برای افکار عمومی روایت می‌کند.
 
مستندات قضایی درباره پارازیت را در اختیار جهرمی قرار می‌دهیم
در پی وعده وزیر ارتباطات مبنی بر نصب نمایشگرهای فرکانسی در شهرهای مختلف مصطفی ترک‌همدانی، وکیل دادگستری اعلام کرد که آماده است مستندات قضایی موجود درباره پارازیت را که به دستور دادسرای تهران از پزشکی قانونی و سازمان محیط زیست جمع‌آوری شده در اختیار وزیر ارتباطات قرار دهد.
به گزارش ایلنا، مصطفی ترک‌همدانی در توییتر خود خطاب به وزیر ارتباطات نوشت: این اسناد با خون دل توسط کارشناسان راستگو تهیه و گزارش شده و هر‌چند از دادگستری نتیجه مطلوب نگرفتم امیدوارم به کار شما بیاید.
 
طرح افزایش تعداد نمایندگان زن تقدیم هیئت رئیسه شد
سیده فاطمه حسینی، نماینده اصلاح‌طلب مجلس از تقدیم طرح افزایش تعداد نمایندگان زن مجلس به هیئت رییسه مجلس خبر داد.
وی می‌گوید: ادامه روند بررسی و تصویب این طرح از این قرار خواهد بود که هیئت رئیسه مطابق آیین‌نامه داخلی این طرح را به کمیسیون تخصصی مربوطه ارجاع خواهد کرد و طبیعتا پس از بررسی و تصویب این طرح در کمیسیون، برای رسیدگی نهایی به صحن علنی مجلس ارجاع خواهد شد.
این عضو فراکسیون امید مجلس دهم هم‌چنین گفت: در میان امضا‌کنندگان این طرح اعضای ۳ فراکسیون سیاسی مجلس حضور دارند.
 
احضار عوامل دروغ‌پردازی علیه مسئولان در فضای مجازی
دادخدا سالاری، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمان از شناسایی و احضار عوامل شایعه‌سازی و دروغ‌پردازی در فضای مجازی علیه برخی از افراد حقیقی و حقوقی و مسئولان ذی‌سمت به دادسرای کرمان خبر داد.
 به گزارش ایسنا، سالاری در تشریح جزییات این خبر اظهار کرد: با توجه به رواج شایعات بی‌اساسی در فضای مجازی علیه برخی از افراد حقیقی و حقوقی و مسئولان ذی‌سمت و نسبت دادن ارتکاب جرایم اقتصادی علیه این افراد و ایجاد جو بدبینی علیه خدمتگزاران نظام مقدس جمهوری اسلامی این دادستانی به عنوان مدعی‌العموم و به عنوان حفاظت از آرامش و امنیت جامعه با رصد فضای مجازی برخورد با این شایعه‌سازان را که خواسته یا ناخواسته در جهت اهداف نظام استکباری حرکت می‌کنند را در دستور کار خود قرار داده و تعدادی از این افراد را شناسایی و جهت پاسخگویی احضار کرده است.
 
چرا احزاب تمایلی به برگزاری تجمع اعتراضی ندارند؟
اعتماد یک صفحه از شماره امروز خود را به نظرات احزاب مختلف در خصوص اختصاص مکان‌هایی مشخص برای برگزاری تجمعات اعتراضی مردم از سوی دولت اختصاص داده است.
غلامرضا مصباحی مقدم، ‌سخنگوی جامعه روحانیت مبارز گفته است احتمال ندارد جامعه روحانیت مجوز درخواست کند. حسین ‌الله‌کرم، دبیر شورای هماهنگی انصار حزب‌الله نیز گفته دولت و وزارتخانه‌های اقتصاد و صنعت مرکز تجمعات ما است.
سیدمحمد حسینی، ‌عضو شورای مرکزی جمنا  نیز این‌طور گفته که منافقین و دشمن از تجمع اعتراضی سوءاستفاده می‌کنند. نبی حبیبی، ‌دبیرکل موتلفه اسلامی هم گفته که مؤتلفه ضرورتی برای برگزاری تجمع اعتراضی نمی‌بیند.
حسین مرعشی ‌سخنگوی حزب کارگزاران هم مدعی شده که دولت نمی‌تواند از احزاب در مقابل قوه قضاییه حمایت کند. حسین کمالی، دبیرکل حزب اسلامی کار درخواست مجوز را محدود کردن اختیارات خود دانسته است.
 
مرد را فقری اگر باشد خوش است!
اهورا جهانیان به جام جهانی فوتبال از زاویه‌ای دیگر نگریسته است. او در نوشتار خود می‌نویسد: پربیراه نیست که بخواهیم فوتبال را پل خوشبختی و ثروت و شهرت و هزارویک برخورداری اخلاقی و غیراخلاقی دیگر قلمداد کنیم. اما همه بزرگان فوتبال هم در دوران کودکی و نوجوانی فقیر و بیچاره نبوده‌اند. میشل پلاتینی و لیونل مسی و روبرتو باجو دیوید بکام و بسیاری دیگر، سطح زندگی خانواده‌شان به لحاظ مالی، متوسط یا بالاتر از متوسط بوده است. پس چرا ما با کلیشه ستاره‌ برآمده از فقر و نکبت بیشتر خوشیم؟
نویسنده به گفت‌وگوهای فردوسی‌پور با بازیکنان تیم ملی در برنامه ٢٠١٨ اشاره می‌کند که فردوسی‌پور بر سختی‌هایی که بعضی بازیکنان تیم ملی فوتبال کشورمان در راه موفقیت متحمل شده‌اند اشاره می‌کند و می‌نویسد: وقتی به کسی می‌گوییم از کجا به اینجا رسیدی، کاملا روشن است که داریم به او می‌گوییم از باتلاق نکبت به دریای ثروت و خوشبختی رسیده‌ای! در اثر چنین روحیه‌ای، چیزی به نام فضیلت فقر در فضای فوتبال ما ایجاد شده است؛ بدین معنا که یک بازیکن محبوب و موفق، مثل علی کریمی، بهتر است یک دوره فقر هم در زندگی‌اش باشد تا کارنامه رشدش چنان باشد که باید. این فضیلت فقر، البته که نیاز به رونمایی هم دارد. یعنی اگر یک بازیکن مشهور و محبوب قبلا فقیر و بدبخت بوده، حتما باید او را خفت بدهیم و از فقرش در برابر ده‌ها میلیون بیننده تلویزیونی بگوییم و او را تشویق کنیم که خودش هم از مصائب دوران بی‌پولی‌اش داد سخن سر دهد.
 
خدمات مشاوره‌ای تحت پوشش بیمه ایجاد کنیم
لیلا ارشد با توجه به خبر رئیس سازمان بهزیستی مبنی بر این که ٨٠ درصد تماس تلفنی با خط ملی اعتیاد و بیش از ٨٠ درصد مراجعات به مراکز مشاوره بهزیستی، مربوط به زنان بوده است، می‌نویسد: شاید یکی از دلایل حساسیت بیشتر زنان نسبت به این مسائل، تمایل بیشتر زنان به بهبود وضعیت خانواده و جامعه است. چنانکه حتی در مسائل محیط زیست هم می‌بینیم که زنان در مصرف بهینه آب، نقش فعال‌تری دارند.
نویسنده از ادامه می‌نویسد: یکی دیگر از دلایل بالا بودن این آمار هم می‌تواند این باشد که هنوز بسیاری از خانواده‌های ایرانی، متکی به درآمد مردان هستند و وقتی مشکلات اقتصادی خانواده افزایش پیدا می‌کند، مردان ناچارند زمان بیشتری را برای حل این مشکلات، بیرون از خانه سپری کنند. شاید به همین دلیل طی این سال‌ها، زنان توانستند نقش خودشان را در خانواده بیشتر ببینند و ضمن آنکه از آموزش‌های بیشتری برخوردار شدند، موقعیت خود در خانواده را هم ارتقا دادند.
 
تأثیرات فرهنگی- اجتماعی افزایش قیمت سکه بر زندگی مردم
حمیدرضا خالدی هم به مسئله تأثیرات اجتماعی و فرهنگی افزایش قیمت سکه بر زندگی مردم پرداخته و سری به دادسرای خانواده زده و با برخی از افراد جامعه که درگیر با مسئله مهریه و سکه‌ هستند، و نیز برخی کارشناسان به گفت‌وگو نشسته است.
 او در ادامه می‌نویسد: اینها، قصه بسیاری از هموطنانی است که این روزها قصد طلاق و جدایی دارند. قصه‌ای که شخصیت اصلی آن مرد است و این زنان هستند که این‌بار برخلاف همیشه، یکه‌تاز میدان هستند. گرچه آمار و ارقام چندان موید این نظریه‌ها نیست. به گفته رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و بر اساس آمار ثبت شده در این سازمان، در سه ماهه اول سال ١٣٩٧ تعداد ١۶٠ هزار و ۵٩٢ واقعه ازدواج با رشد ٢ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ١٣٩۶ در کشور ثبت شده است. ضمن آنکه در همین بازه زمانی ٣٩ هزار و ٩۶٧ واقعه طلاق با کاهش ٣ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته در دفاتر رسمی طلاق کشور به ثبت رسیده است. با این وجود مطرح‌کنندگان تئوری کاهش ازدواج و طلاق به خاطر افزایش قیمت طلا و سکه، معتقدند که این آمار مربوط به زمانی است که قیمت طلا افزایش پیدا نکرده بود و اگر می‌خواهیم تحلیل درستی در این زمینه داشته باشیم باید آمار خرداد به بعد را بررسی کنیم. ضمن اینکه این گروه معتقدند که آمارهای طلاق و ازدواج ثبت شده، از مدت‌ها قبل برنامه‌ریزی شده یا وقت دادگاه داشته‌اند و تصمیمی نیستند که به تازگی گرفته شده باشند.
 
۴١ مرکز بهزیستی در کشور، پذیرای زنان و دختران آسیب دیده
انوشیروان محسنی بندپی، رییس سازمان بهزیستی کشور گفته است: ۴١ مرکز به عنوان خانه امن، ندای مهر و خانه سلامت برای ارایه خدمات روانی، اجتماعی به زنان و دختران در معرض آسیب یا آسیب‌دیده در سراسر کشور فعالیت می‌کنند. ٨٣ درصد مراجعه‌کنندگان به خط صدای مشاور با شماره تلفن «١۴٨٠» و همچنین ٨٠ درصد تماس گیرندگان با خط مشاوره اعتیاد با شماره تلفن ٠٩۶٢٨ در سال گذشته، زنان بوده‌اند.
بندپی هم‌چنین گفته است: مراکز اورژانس اجتماعی با پیشنهاد دولت در برنامه ششم توسعه در همه شهرهای بالای ۵٠ هزار نفر راه‌اندازی شده و چتر حمایتی بهزیستی بر سر دختران در معرض آسیب است و بر همین اساس در حمایت از زنان و دختران، خانه‌های امن را گسترش خواهیم داد.
 
افزایش حداقل سن ازدواج دختران همچنان مخالف دارد
طیبه سیاوشی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی می‌گوید که متاسفانه مسائل اجتماعی و طرح‌های مربوط به زنان در اولویت نمایندگان مجلس نیست. طیبه سیاوشی درباره اینکه چرا طرح‌ها و لوایح برای زنان این‌طور ناکام می‌ماند، به پانا گفت: متاسفانه این مساله اولویت مجلس نیست و مسائل اقتصادی و سیاسی در راس امور قرار گرفته است. ما تلاش زیادی می‌کنیم و حتی بسیاری از موارد را با قید فوریت ارایه می‌کنیم اما باید تصمیم و عزم جدی سایر نمایندگان هم برای به نتیجه رسیدن موارد پیشنهادی وجود داشته باشد. ضمن اینکه مسائل حوزه زنان با مخالفت‌ها و اما و اگرهای زیادی خارج از مجلس هم روبه‌رو است که باید انرژی زیادی برای برطرف کردن آنها صرف کنیم.
 
معضل تجمل‌گرایی در گفت‌و گو با فرشاد مومنی
حساسیت در ژست ، انفعال در عمل
مهسا علی‌بیگی هم در مصاحبه‌ای با فرشاد مؤمنی به معضل تجمل‌گرایی در جامعه کنونی ایران پرداخته است.
مؤمنی در بخشی از این مصاحبه می‌گوید: موضوعی که برخی نظریه‌پردازان درباره آن بحث کرده‌اند، موضوع مصرف تظاهری است. این مصرف تظاهری در دانش توسعه جایگاه بسیار مهمی دارد. من از زاویه مطالعات توسعه می‌گویم تا امروز حتی یک تجربه موفق توسعه نداشته‌ایم که مسیر توسعه را از کانال بی‌اعتنایی به الگوی مصرف عینیت بخشیده باشد. در کل تجربه‌های توسعه، آن کشورهایی توانسته‌اند به توسعه دست پیدا کنند که بیشترین حساسیت را بر تضمین تامین نیازهای اساسی مردم داشته‌اند و بیشترین سختگیری‌ها را نسبت به مصرف کالا‌های لوکس، تجملی و غیرضروری. از این منظر اگر تمام قوانین توسعه ایران قبل و بعد از انقلاب را ببینید، به این نتیجه می‌رسید که هیچ سازوکار اجرایی در این زمینه نداریم.
 
دوربین مدار باز!
سعید شریعتی در مطلبی با عنوان دوربین مدارباز به مسئله مبارزه با فساد اشاره کرده است. وی ابتدا به ذکر مثال‌هایی در این زمینه پرداخته و نوشته است: در عمل دوربین مدار بسته هم کفایت نمی‌کند. گویا باید برای مبارزه با فساد به سمت «دوربین مدار باز» رفت. این روزها «مبارزه با فساد» حدیث تلخ مکرر در زبان عام و خاص از مردم و مسئولان است. رتبه ایران بر اساس گزارش سازمان شفافیت بین‌الملل در زمینه فساد ۱۳۴ از ۱۷۴ کشور جهان است و نزدیک به دو دهه است که از رتبه ۱۳۰ بالاتر نیامده‌ایم.
وی به دیرپا، متنوع و قطور بودن ریشه‌های فساد در ایران اشاره می‌کند و می‌نویسد: «عدم حاکمیت قانون»، «نظام توصیه محور»، «ساختار ارادت‌سالار»، «دولت رانتیر»، «خام فروشی»، «نظام چند نرخی»، «بسته بودن چرخه اطلاعات»، «توزیع نابرابر فرصت‌ها»، «عدم شفافیت»، «باند بازی»، «عدم استقلال قوای سه‌گانه در عمل»، «تعدد قوانین فرسوده، متداخل و ناکارآمد، متضاد و متعارض» و… هر یک به نوبه خود ریشه‌ای قطور از ایجاد فساد است.
 
برنده اصلی چه کسی است
سهیل سراییان معتقد است برگزاری مسابقات بزرگ در کشورها و سفر علاقه‌مندان از نقاط مختلف جهان برای دیدن این مسابقات موجب آشنایی ملل با یکدیگر و از میان بردن دیدگاه‌های منفی درباره مردمان کشور میزبان می‌شود. وی با اشاره به میزبانی روسیه در جام جهانی می‌گوید که برنده اصلی جام جهانی کشور روسیه و مردم روسیه بودند. کشوری که سال‌های زیادی است از پروپاگاندای غربی رنج می‌کشد. در بسیاری از رسانه‌های غربی به مردم‌شان می‌گویند که روس‌ها گوشت خرس می‌خورند یا از صبح تا شب الکل می‌خورند. اینگونه نیست. حالا که جام جهانی به پایان رسیده و اکثرا مهمانان روسیه از این میزبانی راضی بوده‌اند، باید واقعیت‌ها را از این کشور به همه گفت.
نویسنده در پایان می‌نویسد: برگزاری چنین مسابقاتی در هر ورزشی در یک‌ کشور‌ باعث می‌شود تا فرصت‌های زیادی برای مردم آنجا ایجاد شود، کاش، روزی نوبت ما هم‌ شود تا به دنیا تصاویر دیگری از ایران نشان دهیم.
 
برای دختران سرزمین مادری‌ام
سید علی میرفتاح هم به مناسبت روز دختر یادداشتی برای دختران سرزمین مادری‌اش نوشته است. او می‌نویسد: ما روزنامه‌ها متاسفانه آنقدر سرمان به سیاست و حرف‌های تکراری و ملال‌آور این روزها گرم بود که این مناسبت فرخنده را از دست دادیم و نرسیدیم کار درخوری برای دختران ایرانی کنیم. این حقیر فقیر سراپا تقصیر، تازه دیروز که موقع صفحه‌بندی به تقویم نگاه کرد و کنار لوگوی «اعتماد» مبارک‌باد گفت ملتفت خبط و خطایش شد و دست پشت دست زد که ‌ای دل غافل، چرا صفحه‌ای شاد و پر از مهر برای دختران نجیب و صبور ایرانی تدارک ندیده و در این گرما و کلافگی، وقت را غنیمت نشمرده تا بیرون از دعواهای سیاسی، حرف از دوستی و محبت و لطافت و زیبایی بزند.
 
خوشبختی در اینستاگرام، بدبختی در توییتر
 نویسنده سری به صفحات شخصی فعالان در اینستاگرام و توئیتر زده و از تناقضات بین زندگی واقعی و خوشی و ناخوشی آنان سخن گفته است: گویا کاربران اینستاگرام بیشترین حس فلاکت را دارند. مسئله اما کاذب بودن هرکدام از این احساس‌هاست؛ هم خوشبختی و هم فلاکت. مشکل شبکه‌های اجتماعی همین است. ظاهر زندگی بقیه را با باطن زندگی خودمان مقایسه می‌کنیم و همه‌چیز قاطی می‌شود. مردم نه آن‌قدر خوشبختند که در اینستاگرام نشان می‌دهند و نه آن‌قدر بدبخت که در توئیتر می‌نویسند.
مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.