​دعاهای روز گشایش سفارت امریکا در بیت‌المقدس

مارتین پنگلی

رابرت جفریز، کشیش مسیحی اونجلیکی معتقد است اسرائیل برای تمام جهان برکت است. او روز دوشنبه در مراسم گشایش سفارت آمریکا در اورشلیم نماز خواند. جفریز، پیش از این میت رامنی، نامزد سابق ریاست‌جمهوری را به داشتن تعصب مذهبی متهم کرده بود، همچنین در ماجرای رسوایی جنسی رئیس‌جمهور آمریکا، دونالد ترامپ، جفریز گفته بود برای اونجلیک‌ها مهم نیست اگر ترامپ با ستارۀ پورن رابطه داشته است.

به گزارش دین‌آنلاین به نقل از گاردین، میت رامنی مورمِن (فرقۀ مذهبی مرتبط با شاخهٔ اصلی جنبش قدیسان آخرالزمان مسیحیت احیاگر) است. رامنی اولین وزیر امور خارجۀ امریکا در دولت دونالد ترامپ بود و از زمان تصدی‌اش در این مقام منتقد سرسخت رفتار ترامپ شد. او روز یکشنبه در تویتر نوشت: «رابرت جفریز می‌گوید شما با یهودی‌بودن نمی‌توانید در امنیت باشید و مورمنیسم ارتدادی از قعر جهنم است. او دربارۀ اسلام نیز همین نظر را دارد. چنین مذهب کوته‌فکری نباید برای گشایش سفارت امریکا در اورشلیم دعا بخواند.»
 
جفریز نیز در پاسخ به رامنی نوشت: «2000 سال است تاریخ مسیحیت آموزش می‌دهد که رستگاری از راه ایمان به مسیح است. واقعیت این است که من همراه با ده‌ها میلیون اونجلیک مسیحی در سراسر دنیا، همچنان از این اعتقاد حمایت می‌کنیم، این نه کوته‌فکری است و نه حتی ارزش خبری دارد.»

جفریز در خطبه‌اش در روز گشایش سفارت آمریکا در اورشلیم گفت: «اسرائیل از طریق ابداعات در علم پزشکی، تکنولوژی و انرژی برای تمام جهان برکت است، اما بالاتر از همه اسرائیل با نشان دادن تو به ما، تو خدای یکتای حقیقی، از طریق پیام‌های انبیایش، کتب مقدس و مسیح، برای این جهان برکت است. ما امروز برای داشتن رهبری شجاعانۀ بنیامین نتانیاهو و اراده‌اش در دفاع از مردمش به هر قیمتی، تو را شاکریم. ما برای داشتن رهبر بزرگی مثل دونالد ترامپ تو را شاکریم. بدون عزم، گره‌گشایی، شجاعتِ دونالد ترامپ ما امروز اینجا نبودیم. ما تو را شاکریم برای اینکه امروز دونالد ترامپ مردانه‌وار در سوی تو ایستاده است.»

دونالد ترامپ در این مراسم گفت: «آمریکا به دلیل آزادی و صلح، دوست و شریک بزرگ اسرائیل است.» ایوانکا ترامپ نیز در این روز گفت:«ما برای پتانسیل نامحدود اتحاد اسرائیل-آمریکا و برای صلح دعا خواهیم کرد.»

این دعاها و حرف‌ها در ساعاتی بود که در مرز کرانۀ باختری بیش از 60 نفر از فلسطینی‌ها کشته و بیش از 1200 نفر از مسلمانان فلسطینی در همان روز توسط نیروهای اسرائیلی، با شلیک گلوله زخمی شدند. آن روز را که برای مسلمانان فلسطین روز نکبت بود، دونالد ترامپ روز جشن اعلام  کرد.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.