آیا روابط پاپ هم با روزنامه‌نگاران به سردی گراییده است؟

همان‌طور که در روزهای گذشته در ایران برخی از مراجع و علما انتقاداتی به روزنامه‌نگاران درباره نحوه تیترزنی و پوشش اخبار داشتند، پاپ فرانسیس نیز که در سفر چندی پیشش به شیلی با بدترین برخورد مطبوعات مواجه بوده، اشاعۀ اخبار غلط و دروغ را عملی ناشایست خواند و این کار را با عمل مار بهشت عدن مقایسه کرد. وی عنوان داشت که اولین مطلب کذبی که منتشر شد مربوط به زمان زندگی حضرت آدم و حوا در بهشت عدن می‌شود که طبق آنچه در کتاب مقدّس ذکر شده، حوا به خاطر اطلاعات دروغینی که مار در اختیار او قرار داده بود وسوسه شد تا سیبی را از درخت بچیند. فرانسیس دربارۀ آن مار گفت: “ترفند این پدرِ زبردست دروغگویان (شیطان) دقیقاً تقلید است؛ یعنی همان اغواگریِ حیله‌گرانه و خطرناک که به واسطۀ استدلالات غلط و فریبنده به قلب انسان راه پیدا می‌کند.”

به گزارش دین‌آنلاین به نقل از گاردین، پاپ در پیغام سالانۀ ارتباطات اجتماعی خود اظهار داشت که اخبار کذب موجب به وجود آمدن کلیشه‌ها و تعصّبات می‌شود. فرانسیس از تلاش‌هایی که در جهت آگاه‌سازی کاربران رسانه‌های اجتماعی نسبت به گزارش‌های دروغین صورت می‌گیرد استقبال کرد و گفت: "خبرنگاران باید این را رسالت خود بدانند که در پی حقیقت باشند و در مقابل تیترهای هیجان‌انگیز مقاومت به خرج دهند."

پاپ از همگان کمک خواست تا کاری کنند شرافت حرفۀ خبرنگاری دومرتبه احیا شود و گزارشگران با التزام به راستگویی، اجتناب از دروغ، شعارهای پوچ و تیترهای هیجان‌انگیز، تنها سخن حق و صحیح را بر زبان و قلم جاری سازند.

در این پیغامِ پاپ هیچ اشاره‌ای به بعضی چهره‌های معروف، به‌ویژه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا نشده بود. این قبیل شخصیت‌ها بسیاری از اوقات به گزارش‌هایی که باب میلشان نیست یا صبغۀ انتقادی دارد برچسب «اخبار کذب» می‌زنند تا بدین ترتیب اخبار و مطالب مربوطه را از اعتبار ساقط سازند.

فرانسیس در سفر اخیرِ خود به شیلی و پرو با شدیدترین اعتراضات و بدترین برخورد مطبوعات در دورۀ پنج سالۀ پاپی خود مواجه شد. او در حالی رهسپار این سفر شد که به خاطر انتصاب اسقفی که متّهم به همدستی در تبرئۀ بدنام‌ترین کشیش کودک‌آزار شیلی بود مورد انتقاد واقع شده بود و رسانه‌های کشور شیلی وی را به خاطر این که قربانیان آن کشیش را به دروغگویی و بهتان متّهم کرده بود مورد انتقاد قرار داده بودند.

فرانسیس پیش از این که پاپ شود به داشتن روابطی سرد با رسانه‌های آرژانتین مشهور بود. او در هنگام گفتگو با گزارشگران خارجی در هواپیما اذعان داشت که از مصاحبه شدن متنفّر است و به طنز گفت: "حالا ببینید خداوند چه کاری را به من محوّل کرده است!"

حال فرانسیس در مقام یک پاپ آموخته که از رسانه‌ها برای رساندن پیام خود استفاده کند، اما هنوز هم از گزارش‌های یک‌جانبه و به قول خودش، گناهان رسانه‌ای (انتشار اطّلاعات غلط، بهتان و آبروریزی) شکایت دارد.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.