شاهزاده محمّد بن سلمان: عربستان را به سمت اسلام میانه‌رو باز خواهم گرداند

شاهزاده محمّد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی قول داد که این کشور را به سمت اسلام میانه‌رو بازگرداند. او خواستار حمایت جهانی شد تا بتواند مملکت تندروی سعودی را به جامعۀ آزاد و بازی تبدیل کند که به شهروندان خود قدرت و بهای بیشتری ببخشد و سرمایه‌گذاران را جذب خود سازد.

به گزارش دین‌آنلاین به نقل از گاردین، وارث قدرتمند تاج و تخت عربستان ضمن مصاحبه‌ای با گاردین عنوان داشت که کشور فوق‌محافظه‌کار سعودی طیّ سی سال گذشته عملکرد نرمالی نداشته، چراکه در واکنش به انقلاب ایران، اصول سیاسی انعطاف‌ناپذیر و سختگیرانه‌ای بر این جامعه حاکم شده است.

شاهزاده سلمان در یک کنفرانس سرمایه‌گذاری ذیل توضیحات خود دربارۀ برنامۀ تشکیل منطقۀ مستقلّ اقتصادی که عربستان، اردن و مصر را دربرمی‌گیرد اظهار داشت: "کشور ما عضو گروه بیست است و ما یکی از بزرگ‌ترین اقتصادهای جهانیم. عربستان در میان سه قارّه واقع شده است. پیشرفت عربستان سعودی یعنی کمک به منطقه و تغییر جهان. لذا ما تلاش داریم پیشرفت کنیم و امیدواریم مورد حمایت همگان واقع شویم… اتّفاقی که در سی سال گذشته افتاد این بود که پس از انقلاب ایران، مردم کشورهای مختلف از جمله عربستان خواستند از الگوی انقلاب کپی‌برداری کنند. ما نمی‌دانستیم با این موضوع چگونه برخورد کنیم و این مشکل در تمام جهان اشاعه پیدا کرد. اما الان دیگر وقتش رسیده که از دست آن خلاص شویم… ما فقط می‌خواهیم به روش قبل خود بازگردیم؛ یعنی به سمت اسلام میانه‌رو که پذیرای جهان و تمام ادیان است. 70% سعودی‌ها زیر 30 سال سن دارند. ما همین حالا و خیلی سریع تفکّرات افراطی را از میان برخواهیم داشت."

این در حالی است که مملکت سعودی به اشاعۀ نسخه‌ای از دین اسلام که مروّج افراطی‌گری است متّهم شده است.

محوری‌ترین اصلاحاتی که اخیراً در عربستان شاهد آن بوده‌ایم فروپاشی اتّحاد میان روحانیان تندرو و آل‌سعود است که عهده‌دار امور حکومتی هستند. تحوّلات اخیر باعث مهار تابوهای اجتماعی شده است؛ مثل رفع ممنوعیت رانندگی زنان، کمرنگ شدن قوانین قیمومیت زنان و تأسیس یک مرکز اسلامی برای بررسی صحت و سقم احادیث پیامبر اسلام.

شدّت و گسترۀ اصلاحات در تاریخ معاصر عربستان بی‌سابقه بوده و لذا این نگرانی وجود دارد که شالودۀ شدیداً محافظه‌کارِ مملکت با این انقلاب فرهنگی مخالفت نشان دهد.

به گفتۀ یکی از تجار برجستۀ کشور، تحوّل اجتماعی به اندازۀ تحوّل اقتصادی حائزاهمیت است و این دو لازم و ملزوم یکدیگرند. اگر عربستان می‌خواهد از اتّکای خود به نفت بکاهد و به اقتصاد خود تنوّع ببخشد باید بر چند مانع فایق آید؛ از جمله مقرّرات دست‌وپاگیر و اکراه مردم از تغییر.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.