پیش‌بینی اسحاق نیوتن درباره پایان‌ جهان

در میان یادداشت‌های نیوتن دربارۀ قوانین جاذبه، مطالبی نیز در باب زمان پایان عمر جهان دیده می‌شود. در سال 1704 پدر علم فیزیک در مکتوبات خود نوشت عمر جهان در سال 2060 به فرجام خود خواهد رسید؛ یعنی دقیقاً 1260 سال پس از پایه گذاری امپراطوری روم. این دانشمند شهیر نتیجه‌گیری خود دربارۀ آخرالزّمان را براساس تحلیلی که از «کتاب دانیال نبی» انجام داده، اما اصلاً روشن نیست که چگونه این تاریخ را به دست آورده است. سیصد سال دیگر پرده از این راز برداشته خواهد شد.

به گزارش دین‌آنلاین به نقل از اکسپرس، مطالبی که نیوتن در رابطه با آخرالزّمان نگاشته است 250 سال در صندوقی در خانۀ «ارل پورتزموس» نگه‌داری می‌شده است. در این مکتوبات آمده است که "شاید هم پایان کار جهان بعد از سال 2060 باشد، اما من دلیلی نمی‌بینم که زودتر از اینها به پایان برسد. دلیل این که این مطالب را می‌نویسم آن نیست که در مورد زمان دقیق پایان عمر جهان اظهارنظر قطعی کنم، بلکه هدفم آن است که به حدس و گمان‌های بی‌پروای خیالباف‌هایی که مرتّب دربارۀ زمان پایان عمر جهان اظهارنظر می‌کنند و با غلط از آب درآمدن پیش‌بینی‌هایشان، اعتبار پیش‌گویی‌های کتب مقدّس را نیز زیر سؤال می‌برند خاتمه ببخشم.

نیوتن در یادداشت‌های خود می‌نویسد "کشورهای شرور نابود خواهند شد و یهودیان نیز پیش از پایان جهان به موطن خود بازخواهند گشت". می‌توان این حرفِ نیوتن را به استقرار اسرائیل پس از جنگ جهانی دوم تعبیر کرد.

مکتوبات نیوتن در نمایشگاه دانشگاه عبری اورشلیم به نمایش درآمده است. به گفتۀ یمیمه بن مناحم، متصدّی نمایشگاه، نیوتن این نظرات خود را بر پایۀ دین مطرح کرده، نه بر پایۀ علم.

اسحاق نیوتن به‌شدّت شیفتۀ موضوعات مربوط به پایان جهان بود و  در طیّ پنجاه سال 4500 صفحه دربارۀ هنگامۀ آخرالزمان مطلب نوشت.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.