جشنوارۀ دیوالی ۲۰۱۷ کی فراخواهد رسید؟

جشن باستانی دیوالی باری دیگر از راه رسید. دیوالی یا به عبارت دیگر، جشنوارۀ نور یکی از اعیاد مهم هندوها، سیک‌ها و جین‌هاست که در هندوستان و اقصی‌نقاط جهان جشن گرفته می‌شود. در حقیقت، این مراسم جشن پیروزی نور بر تاریکی، خوبی بر بدی، دانش بر جهل و امید بر ناامیدی است.

به گزارش دین‌آنلاین به نقل از اکسپرس، هندوها جشن باستانی دیوالی را به افتخار «لرد راما» و همسرش «سیتا» که پس از مغلوب ساختن پادشاه شروری به نام «راوانا» از تبعید بازمی‌گشتند برپا می‌کنند. سیک‌ها در همین روز جشن «بندی چور دیواس» به معنای «روز آزادی» را برگزار می‌کنند. برای آنها این جشن یادآور روزی است که «گورو هارد گوبیند» خود و 52 شاهزاده را از بند زندان آزاد کرد. جین‌ها نیز این روز را به یاد «لرد ماهاویرا» که در پانزدهم اکتبر سال 527 پیش از میلاد به نیروانا رسید بزرگ می‌دارند. تاریخ این جشن سالانه تغییر می‌کند و زمانِ آن بین ماه اکتبر یا نوامبر متغیّر است. این تاریخ براساس موقعیت ماه در آسمان محاسبه می‌شود و معمولاً در پانزدهمین روز ماهِ «کارتیک» که مقدّس‌ترین ماه سال قمری هندوهاست برگزار می‌شود.

امسال دیوالی با روز پنج‌شنبه، نوزدهم ماه اکتبر مصادف خواهد بود. این جشنوارۀ پنج‌روزه از روز سه‌شنبه هفدهم اکتبر آغاز می‌شود و در روز شنبه بیست و یکم اکتبر پایان خواهد یافت.

در جشن دیوالی افراد به دوستان، اعضای خانواده و همسایه‌های خود شیرینی و هدیه می‌دهند. شمع‌های سنّتی سفالی به اسم «دیا» روشن می‌کنند و خانه‌ها را با چراغ‌های رنگارنگ و «رنگولی» (طرح‌هایی که با برنج یا پودر رنگی بر روی زمین کشیده می‌شود) تزئین می‌کنند. در طی جشن خانواده‌ها هدایایی به دوستان و همسایگان خود می‌دهند و طبق رسم، به نیازمندان انفاق می‌کنند.

نمایش‌های خیره‌کنندۀ آتش‌بازی در سراسر جهان برگزار می‌شود. این نمایش‌ها یادآور جشن‌هایی است که به مناسبت بازگشت لرد راما برگزار شد.

در بریتانیا نیز هزاران تن از مردم در جشنوارۀ نور که عمدتاً در لندن و لستر برپا می‌شود شرکت می‌کنند.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.