کمک به قربانیان حادثه طوفان هاروی به جای قربانی در امریکا

هرساله مسلمانان جهان در عید قربان با قربانی کردن گاو و گوسفند و به جا آوردن ظاهری این سنت، این روز را گرامی می‌دارند. اینکه باطن این سنت چه اندازه مورد اقبال مسلمین واقع می‌شود جای بررسی و پژوهش کیفی دارد اما با توجه به تفاوت فرهنگ‌ها و میزان توسعه‌یافتگی ملت‌ها، می‌توان مواردی از گرایش به نوگرایی در سنت‌های دینی را گزارش کرد که با در نظر گرفتن عمل به روح آن سنت‌های قدیمی صورت می‌پذیرد. کمک به قربانیان طوفان هاروی به جای قربانی گاو و گوسفند نمونه‌ای از تحول‌خواهی و نوگرایی مسلمانان امریکا در اجرای سنت‌های اسلامی است.

به گزارش دین‌آنلاین به نقل از هافینگتن پست، در روز عید قربان مسلمانان امریکا کارهای مختلفی انجام می‌دهند. در بامداد این روز ندای تکبیر سر می‌دهند و سپس نماز عید را که شبیه به نماز عید فطر است اقامه می‌کنند. پس از آن نیز عید را به یکدیگر تبریک می‌گویند و به هم هدیه می‌دهند.

بعضی از مسلمانان که از بضاعت مالی لازم برخوردارند، در قالب حرکتی نمادین گاو، بز، گوسفند یا شتر قربانی می‌کنند و بعد از نگاه داشتن بخشی از گوشت برای خود، بقیه را به دوستان، بستگان و نیازمندان انفاق می‌کنند. بعضی دیگر نیز از قصّابی گوشت می‌خرند و آن را میان مردم پخش می‌کنند. اما امسال «شورای روابط اسلام و امریکا» مسلمانان امریکا را تشویق کرد تا معادل گوشت و نذوراتی را که می‌خواستند انفاق کنند، به قربانیان حادثۀ طوفان هاروی کمک کنند.

این طوفان خانمان‌برانداز که جزو طوفان‌های دستۀ 4 بود، در روز بیست و پنجم ماه اوت در ایالت تگزاس رخ داد و باعث آواره شدن بیش از 32000 نفر و کشته شدن دست‌کم 35 نفر شد.

در این هفته تعدادی از مساجد هیوستون درب‌های خود را به روی آوارگان تگزاسی باز کردند. «شورای روابط اسلام و امریکا» نیز مسلمانان را در سراسر کشور تشویق کرد تا آنچه را که برای عید قربان در نظر دارند به قربانیان این حادثه کمک کنند.

مدیر عامل شورای ملّی روابط اسلام و امریکا، آقای نهاد عوض در این رابطه اظهار داشت: "ما جامعۀ مسلمانان امریکا را ترغیب می‌کنیم تا معادل مبلغ حیوانی را که می‌خواهند در روز عید قربانی کنند، به کسانی کمک کنند که به خاطر فاجعۀ طبیعی غیرمنتظره‌ای که در تگزاس رخ داده احتیاج مبرمی به این کمک‌ها دارند."

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.