برنامۀ فمنیست مسلمان برای افتتاح یک مسجد لیبرالی دیگر در بریتانیا

خانم سیران آتش که پیشتر مسجد لیبرالیِ «ابن‌رشد-گوته» را در شهر برلین راه‌اندازی کرده بود، هفتۀ گذشته به لندن سفر کرد تا این بار در این شهر به دنبال مکان مناسبی برای افتتاح یک مسجد لیبرالی بگردد.

به گزارش دین‌آنلاین به نقل از گاردین، خانم سیران آتش، فمنیست مسلمان، قصد دارد ظرف یک سال آتی مسجدی را در لندن افتتاح کند تا زنان، مردان، مسلمانان تراجنسیتی، هم‌جنس‌گرا و پیروان تمام فرق اسلامی بتوانند در آنجا در کنار هم به عبادت بپردازند. برنامۀ آتش آن است که مساجد مشابهی را در پایتخت تمام کشورهای اروپا افتتاح کند. او در پاسخ به گاردین اظهار داشت: "من در عملی شدنِ این ایده تنها نیستم. این یک جنبش و یک انقلاب است… میلیون‌ها نفر در سراسر جهان از این حرکت حمایت می‌کنند."

این در حالی است که در ماه گذشته افتتاح مسجد لیبرالی برلین موجب بروز واکنش خصومت‌آمیز مسلمانان محافظه‌کار در اروپا، مصر و ترکیه شد. در رسانه‌های اجتماعی آتش را تهدید به مرگ کردند. «دارالفتاء ‌المصریه» این مسجد را از اساس مغایر با اسلام دانست، دپارتمان حقوقی دانشگاه الازهر قاهره نیز فتوایی برضدّ مساجد لیبرالی صادر کرد. دیانت، بنیاد امور اسلامی ترکیه هم عنوان داشت که هدف از تأسیس این مسجد تنها به انحراف و نابودی کشاندنِ دین است.

حال آتش ناگزیر شده امنیت شخصی خود را افزایش دهد. لذا سفر دو روزه‌اش به لندن مسکوت ماند و مأمورین محافظتی نیز در این سفر او را همراهی کردند.

آتش می‌گوید هر روز تعداد بیشتری از مردم می‌خواهند غل و زنجیرها را درهم‌بشکنند. در بسیاری از کشورها افرادی هستند که به طور پنهانی مشابه کارِ ما را انجام می‌دهند… نسخۀ افراطی اسلام مسلمانان لیبرال و سکولار را تحت‌فشار قرار داده و لذا آنها ترجیح می‌دهند سکوت پیشه سازند. مسلمانان لیبرال، مثل هم‌جنس‌گراها نمی‌توانند به‌راحتی حرف خود را بزنند و بر پیشانی آنها «انگ دشمنی» با اسلام خورده است.

به گفتۀ آتش، هشت سال طول کشید تا مسجد لیبرالی برلین تأسیس شد، اما من‌بعد روند امور سرعت پیدا خواهد کرد. آتش قصد دارد تا پیش از پایان سال دومین مسجد لیبرالی را در شهر فرایبورگ آلمان افتتاح کند. او با دیگر مسلمانان ترقّی‌خواه از جمله خانم آنی زونولد، امام‌جماعت لس‌آنجلسی، شیرین خانکن، امام‌جماعت دانمارکی، لودویک محمد زاهد امام‌جماعت هم‌جنس‌گرای الجزیره‌ای و الهام مانع کارشناس احکام شرع در زوریخ همکاری تنگاتنگی دارد.

آتش می‌گوید در بریتانیا نیاز ویژه‌ای به وجود اسلام لیبرالی است، چراکه در این کشور دادگاه‌های شریعت فعّال هستند و با مردسالاری خود حقوق زنان را پایمال می‌سازند.

تصمیم آتش برای تأسیس مسجد لیبرالی در بریتانیا مورد حمایت تعداد بسیاری از اعضای مجلس اعیان این کشور قرار گرفته است.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.