رفع الزام از قانون پوشیدن ردای روحانیت در کلیسای انگلستان

کلیسای انگلستان در مورد قانون پوشیدن ردای روحانیت تجدیدنظر کرد و اعلام داشت که از این پس روحانیان اجازه خواهند داشت بدون پوشیدن لباس سنّتی، به برگزاری مراسم عبادی بپردازند.

به گزارش دین‌آنلاین به نقل از گاردین، ماه گذشته جان برکو، سخنگوی پارلمان تصمیم گرفت سنّتی را که اعضای مذکر پارلمان را ملزم به پوشیدن کت‌وشلوار و کراوات می‌کرد تغییر دهد و حال پیرو آن ماجرا، کلیسای انگلستان نیز به روحانیان اجازه داده تا با لباس شخصی مراسم مذهبی را برگزار کنند.

شورای سینود این تصمیم را تأیید نهایی کرده و قرار است پس از تأیید ملکه به قانون کلیسا تبدیل شود. ملکه نیز ماه گذشته در مراسم رسمی افتتاح پارلمان، در راستای ترویج پوشش غیررسمی در بریتانیا، به جای تاج با کلاه در مراسم شرکت کرد.

در حال حاضر روحانیان در هنگام برگزاری مراسم عشای ربّانی یا مراسم‌هایی مثل ازدواج، خاکسپاری یا غسل تعمید ملزم به پوشیدن ردای سنّتی (ردای سفید یا قبای بلند با لچک یا شال) هستند.

در روز دوشنبه شورای سینود حکم خواهد داد که روحانیان می‌توانند با موافقت شورای کلیسای ناحیۀ خود، لباس‌های مختلفی به تن کنند و هرجا که اختلاف‌نظری در این رابطه باشد، اسقفِ ناحیه حرف آخر را خواهد زد. برای مراسم‌های ازدواج، خاکسپاری و غسل تعمید نیز رضایت صاحبان اصلی مراسم باید جلب شود.

رسم پوشیدن رداهای سنّتی به چندین قرن پیش بازمی‌گردد، اما امروزه در میان کشیشان خصوصاً در کلیساهایی که به سبک غیررسمی و مدرن به عبادت می‌پردازند، این رسم به نحو فزاینده‌ای مغفول واقع شده است. بعضی از روحانیان می‌گویند ردا و قبا جوانان را دفع می‌کند و کشیش را از جمع متمایز می‌سازد. اما سنّت‌گراها معتقدند که هدف از پوشیدن لباس رسمی، دقیقاً متمایز بودن کشیش از بقیه است.

الن اسمیت، اسقف سنت‌آلبانز خطاب به شورای سینود عنوان داشت چنانچه کسوت سنّتی روحانیت کنار گذاشته شود، باز هم شکل لباسی که کشیش انتخاب می‌کند باید مناسب شأن و پیشۀ او باشد.

الیستر مک‌هافی یکی از روحانیون بلک‌برن می‌گوید این گونه تغییرات در قانون کلیسا صرفاً بازتاب تغییرات جامعه است. در گذشته مردم رسمی‌تر لباس می‌پوشیدند و اکنون شرایط تغییر کرده است.

یکی از روحانیان عالی‌رتبۀ سینود از اسقف‌ها درخواست کرد تا تاج مخصوص اسقفی بر سر نگذارند، چراکه این تاج نماد قدرت است. ایان پاول می‌گوید تاج اسقفی باعث می‌شود به نظر برسد اسقف متعلّق به دنیای دیگری است؛ دنیای گذشته، دنیای نوستالژی و دنیایی که کاملاً از تجربیات و ارزش‌های زمان حاضر فاصله دارد. این تاج در خیلی‌ها این حس را به وجود می‌آورد که کلیسا با مسائل روز ارتباط ندارد. جامعۀ معاصر دیگر تحمّل سلسله‌مراتب‌های مذهبی را ندارد.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.