هشدار پاپ فرانسیس نسبت به اتّحاد خطرناک آمریکا و روسیه

پاپ فرانسیس دربارۀ اتّحاد “بسیار خطرناک” میان امریکا و روسیه ابراز نگرانی کرد و عنوان داشت که سران این دو کشور از کسانی هستند که در رابطه با موضوع مهاجرت نگرش غلطی دارند.

به گزارش دین‌آنلاین به نقل از هافینگتن پست، در حالی که تعدادی از مقامات طراز اول جهان در روز پنج‌شنبه در اجلاس گروه بیست در آلمان گرد هم آمده بودند، پاپ در مصاحبه با روزنامۀ ایتالیایی «لا ریپابلیکا» عنوان داشت: "من نگران اتّحاد بسیار خطرناک میان قدرت‌هایی هستم که نگرش انحراف‌آمیز و غلطی دربارۀ جهان دارند؛ یعنی امریکا و روسیه، چین و کرۀ شمالی… این خطر متوجّه مهاجران است. امروز مشکل اصلی ما که متأسفانه رو به بدتر شدن است، مشکل فقرا، ضعفا و محرومان است که مهاجران نیز در این زمره قرار می‌گیرند."

پاپ این هشدار را درست یک روز پیش از دیدار دونالد ترامپ با ولادیمر پوتین عنوان کرد. قرار بود این دیدار تنها سی دقیقه طول بکشد، اما چهار ساعت به درازا کشید و در طول گفتگو، طرفین مرتباً از یکدیگر تعریف می‌کردند.

پاپ پیشتر نیز دربارۀ الحاق منطقۀ کریمۀ اکراین به روسیه ابراز نگرانی کرده بود. او نسبت به موضع ترامپ دربارۀ موضوع مهاجرت نیز انتقاد دارد و حتّی یک بار در سخنان خود ترامپ را به خاطر تصمیمش مبنی بر دیوار ساختن در مرز موردنکوهش قرار داد و اظهار داشت که "ترامپ مسیحی نیست".

در روز شنبه پاپ در تویئتر نوشت: "مهاجران برادران و خواهران ما هستند که به دنبال زندگی‌ای بهتر و به‌دور از فقر، گرسنگی و جنگ می‌گردند."

ضمن این مصاحبه، پاپ از رهبران اروپا درخواست کرد که تسلیم این تصوّر باطل نشوند که بخواهند مرزهای خود را به روی مهاجران ببندند.

هدف اجلاس گروه بیست که سران نوزده کشور جهان به اضافۀ اتحادیۀ اروپا در آن شرکت دارند، رسیدگی به مسائل مالی و اقتصادی جهان است. کشورهای عضو این اجلاس تقریباً دو سوم جمعیت جهان و سه چهارم تجارت جهانی را تشکیل می‌دهند.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.