آیا دین اسلام در حال تغییر دادن آلمان است؟

امروز بالغ بر چهار میلیون مسلمان در کشور آلمان زندگی می‌کنند. آیا جمعیت مسلمانان در حال تغییر دادن آلمان است؟
آیا اسلام به آلمان تعلّق دارد یا خیر؟ بعضی‌ها دین اسلام را دین صلح و رواداری تلقّی می‌کنند و بعضی دیگر آن را حامل نفرت می‌دانند. عدّه‌ای معتقدند که زنان محجّبه نماد آزادی بیان و آزادی مذهبی هستند و بعضی دیگر آنان را نماد ظلم و سرکوب قلمداد می‌کنند.

به گزارش دین‌آنلاین به نقل از دویچه وله انگلیسی، ماه گذشته درب‌های مسجد مرکزی جدید شهر کلن برای نخستین بار به روی مسلمانان باز شد. نمازخانۀ باشکوه مسجد ظرفیت پذیرش بیش از هزار نمازگزار را دارد. اما این مسجد سروصدای زیادی برپا کرده است. رهبران مسیحی از ساخته شدن این مسجد که مناره‌های 55 متری آن آسمان کلن را شکافته است خشمگین شده‌اند. نهادی که عهده‌دار ساخته شدن این مسجد است، «اتحادیۀ ترکی-اسلامی امور دینی» (دیتیب) است. با رو به وخامت گذاشتن روابط آلمان و ترکیه، «دیتیب» به محقّق‌سازی منافع رجب طیب اردوغان در آلمان متّهم شده است. این قیل‌وقال‌ها از پیچیده شدن حیات بینادینی در آلمان حکایت می‌کند.

یوسف الاودودی مشاور و استاد آمار از کسانی است که شاهد مسموم شدن گفتمان عمومی و سیاسیِ پیرامون دین اسلام و آلوده شدن آن به کلیشه‌ها و تعصّبات بوده است.

او می‌گوید مشکل آنجاست که هرشخص تصوّر می‌کند اعتقادات دینی خودش حقّانیت دارد. هم بین مسلمانان و غیرمسلمانان، و هم در داخل جامعۀ مسلمانان گسل‌های عمیقی وجود دارد که مانع از گفتگوی سازندۀ بینادینی می‌شود. بین مسلمانان لیبرال و محافظه‌کار تقریباً هیچ ارتباطی وجود ندارد و اگر هم با یکدیگر به گفتگو بپردازند، معمولاً حرف هم را نمی‌فهمند. بهترین راه‌کار آن است که گفتگوی سازنده بین انشعابات مختلف دین اسلام آغاز شود تا بتوانیم به نتیجه برسیم.

عبدالقادر عظیم امام‌جماعت «مسجد الانصار» می‌گوید به خاطر حوادث ناگوار فراوانی که توسّط مسلمانان افراطی رخ داده، وجهۀ مسلمانان تخریب شده و لذا مسلمانانِ محافظه‌کاری که می‌خواهند به اعتقادات خود عمل کنند، با مشکلاتی مواجه شده‌اند.

خانم آنیکا مهمتی یکی از مدیران انجمن مسلمانان لیبرال آلمان می‌گوید آلمان باید بپذیرد که دین اسلام جزئی از این کشور است و وجود آن موجب افزایش رواداری و آزادی در جامعۀ آلمان می‌شود. بعضی‌ها اسلام را پس می‌زنند و می‌گویند اسلام در آلمان جایی ندارد، اما آنها از واقعیت به دورند. اسلام باید همگام با دمکراسی و ادیان دیگر در خاک آلمان وجود داشته باشد.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.