افطاری در کاخ سفید تعطیل شد

نهم دسامبر سال 1805 بود که توماس جفرسون، رئیس‌جمهور امریکا تعدادی از سیاستمداران طرازاوّل را برای ضیافت شام به کاخ‌سفید دعوت کرد. در دعوت‌نامه‌ها نوشته شده بود: «شام دقیقاً همزمان با غروب آفتاب سرو خواهد شد.» دلیل این اتّفاق حضور سیدی سلیمان ملیملی، سفیر مسلمان تونس بود که به دلیل تقارن ماه رمضان روزه بود. این حرکتِ جفرسون حاکی از احترامی بود که وی برای آزادی مذهبی قائل بود.

به گزارش دین‌آنلاین، ایمی ونگ در یادداشتی که برای واشنگتن پست نوشته، قطع سنت افطاری دادن به مسلمان در کاخ سفید را در دولت ترامپ مورد نقد و بررسی قرار داده است. در این یادداشت آمده است: 

از سال 1996 سنّت برپایی ضیافت ماه رمضان در کاخ‌سفید آغاز شد. در آن سال کلینتون‌ها حدود 150 میهمان را برای عید فطر به کاخ‌سفید دعوت کردند. آن شب کلینتون خطاب به میهمانان گفت: "آشنایی بیشتر با اصول دین اسلام به ما کمک خواهد کرد تا کشور خود را مستحکم‌تر و انعطاف‌پذیرتر سازیم. ارزش‌هایی که در ماه رمضان نهفته -اهمّیت ایمان، خانواده، جامعه و احساس مسئولیت نسبت به محرومین- برای تمام مردم جهان اهمّیت دارد."

از زمان کلینتون تا اوباما، رؤسای‌جمهور آمریکا سنّت برگزاری ضیافت افطار یا جشن عید فطر را در کاخ‌سفید ادامه دادند. جورج بوش نیز در هر دو دورۀ ریاست‌جمهوری خود ضیافت افطار را برگزار کرد و حتّی پس از حملۀ تروریستی سال 2001، تأکید کرد که آمریکا با تروریسم در جنگ است، نه با اسلام. وی عنوان داشت: "تمام جهان از دین اسلام و دستاوردهای آن منتفع می‌شود. ماه رمضان زمان مناسبی برای آشنایی بیشتر پیروان ادیان مختلف با یکدیگر است… آمریکا کشوری مملو از ادیان مختلف است." اوباما نیز در یکی از ضیافت‌های‌ افطار خود گفت: "ماه رمضان به ما یادآور می‌شود که اسلام جزئی از آمریکاست."

این مراسم‌ها بسیار مفید بود و نشان می‌داد که آمریکا برای تمام ادیان احترام قائل است. اما ظاهراً امسال با حضور دونالد ترامپ در کاخ‌سفید بویی از برگزاری مراسم افطار نمی‌آید. رکس تیلرسون، وزیر امورخارجۀ آمریکا اظهار داشته که وزارت امورخارجه سنّت افطار را که قریب به دو دهه است هرساله برگزار می‌شود ادامه نخواهد داد. بنا به گفتۀ پرسنل کاخ‌سفید، اگر قرار بر برپایی چنین ضیافتی بود، تدارکات مربوطه طبق رسم سال‌های قبل، از ماه‌ها پیش آغاز می‌شد و امسال چنین اتّفاقی نیفتاده است.

رامونا احمد یکی از اشخاصی که در دولت اوباما در برپایی ضیافت افطار کمک می‌کرد می‌گوید جای تأسّف دارد که این سنّت با ترامپ خاتمه پیدا می‌کند. او می‌گوید افطاری‌هایی که در دورۀ اوباما برگزار می‌شد هرسال مناسبت و تمرکز خاصّی داشت؛ از تجلیل جوانان مسلمان آمریکایی گرفته تا قدردانی از نقش مسلمانان در پیشرفت‌های اقتصادی آمریکا. اما پیغام اصلی تمام این ضیافت‌ها یک چیز بود: این که آمریکا برای مسلمانان احترام قائل است و آنها را جزئی از آمریکا می‌داند.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.