ازدواج همجنسگرایان در کلیسای اسکاتلند اجرایی می‌شود

کلیسای اسکاتلند به خاطر تبعیض و تعصّبی که در طول تاریخ نسبت به هم‌جنس‌گرایان روا داشته عذرخواهی کرد و اعلام داشت که ازاین‌پس کشیشان اجازۀ برگزاری عقد ازدواج زوجین هم‌جنس‌گرا را خواهند داشت!

به گزارش دین‌آنلاین به نقل از گاردین، در اجلاس عمومی کلیسای اسکاتلند در شهر ادینبرو به مقامات مسئول دستور داده شد تا تغییراتی در قوانین کلیسا اعمال سازند که به موجب آن کشیشان بتوانند مراسم ازدواج هم‌جنس‌گرایان را اجرا کنند.
اما با وجود حمایت قویِ هیئت مدیرۀ کلیسا، احتمالاً چند سال طول خواهد کشید تا مراسم ازدواج هم‌جنس‌گرایان توسط کشیشان کلیسای اسکاتلند برگزار شود. تغییرات حقوقی لازم ابتدا در اجلاس سال آینده مطرح خواهد شد.

قرار است کلیسای اپیسکوپالی اسکاتلند ظرف دو هفتۀ آتی رأی دهد که آیا قوانین خود را تغییر خواهد داد و ازدواج هم‌جنس‌گرایان را مجاز برخواهد شمرد یا خیر. این اقدامی است که باعث مخالفت کلیسای انگلستان خواهد شد و ممکن است موجب تحریم‌هایی از جانب فرقۀ بین‌المللی آنگلیکان شود. سال گذشته کلیسای اپیسکوپالی آمریکا پس از صدور جواز ازدواج هم‌جنس‌گرایان مورد تنبیه قرار گرفت.

در اجلاس کلیسای اسکاتلند از رهبران خواسته شد تا تاریخچه‌ای از تبعیض‌های مختلف صورت‌گرفته علیه هم‌جنس‌گرایان تهیه کند، از آنها معذرت‌خواهی به عمل آورد و تلاش کند تا از این پس بهتر عمل کند.

طبق گزارش «گردهمایی مذهبی»، زمینۀ دینی کافی برای انکار حقّ اختیار کشیشان مبنی بر اجرای عقد ازدواج هم‌جنس‌گرایان وجود ندارد. با این حال استنکاف بعضی از کشیشان و دیکون‌ها از اجرای چنین مراسم‌هایی قابل‌احترام است.

پروفسور ایان تورانس می‌گوید پروتستان‌ها ازدواج را یک آیین مقدّس تلقّی نمی‌کنند، بلکه آن را عهدی می‌دانند که داوطلبانه بین دو شخص بسته شده و آنها متعهّد می‌شوند به یک سری وعده‌ها عمل کنند.

یکی از کشیشان می‌گوید فعالیت هم‌جنس‌گرایان خلاف کلام الهی و گناه است. ما نمی‌توانیم چیزی را که خداوند گناه دانسته، خوب بخوانیم.

از سال 2014 تاکنون اسکاتلند جواز ازدواج هم‌جنس‌گرایان را صادر کرده است. اما فرقه‌های مختلف مختارند مستقلّاً در این رابطه تصمیم‌گیری کنند.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.