چرا لیبرال‌ها این‌قدر آشفته هستند؟

هوارد کرزر

رئیس‌جمهور شدنِ ترامپ لیبرال‌ها را بسیار متأثّر ساخته است، به طوری که اکثر آنها دچار افسردگی، اضطراب و خشم گشته‌اند. محافظه‌کاران نیز از واکنش شدید لیبرال‌ها سردرگم شده‌اند. اما چرا لیبرال‌ها به جای اینکه صرفاً ناراحت باشند، مثل شکست‌خورده‌ها این‌قدر آشفته و پریشان‌حال شده‌اند؟

لیبرال‌ها و محافظه‌کاران باید برای کاستن از شکافی که بین آنها وجود دارد، مواضع یکدیگر را با اغماض و نیک‌اندیشی تفسیر کنند، نه با تحقیر و توهین. اگر عیب و نقص‌های یکدیگر را به رخ هم بکشند، وضعیت بدتر می‌شود و در این بین، خانواده‌ها و دوستی‌هایشان نیز آسیب خواهد دید.

لیبرال‌ها (فقط) از این جهت مضطرب و پریشان‌حال نیستند که قدرت خود را از دست داده و برنامۀ کارشان با شکست مواجه شده است، بلکه دلیل آشفتگی‌شان آن است که می‌ترسند با ریاست‌جمهوریِ ترامپ، دمکراسی در آمریکا از بین برود.

اگر لیبرال‌ها تعارض خود با ترامپ و حزب جمهوری‌خواه را صرفاً کشمکشی بر سر سیاست‌ها یا رهبریِ کشور می‌دانستند، در این صورت می‌گفتیم واکنش لیبرال‌ها افراط‌آمیز است. اما لیبرال‌ها (و همچنین بسیاری از محافظه‌کاران) معتقدند که ترامپ و حزب جمهوری‌خواه مثل قارون دست به شورش و گردن‌کشی زده‌اند.

در زمان حضرت موسی قارون موسی و هارون را متّهم ساخت که قدرت را در چنگ خود گرفته‌اند. در کتاب مقدّس آمده است که قارون خطاب به موسی گفت: «همۀ جماعت ما مقدّس هستند… چرا تو می‌خواهی بر جماعت خداوند تفوّق داشته باشی؟» شاید در ظاهر به نظر برسد که سخنان قارون دمکراتیک و برابری‌طلبانه است، اما واقعیت آن است که خداوند حضرت موسی را برای رهبری جامعه برگزیده بود، نه این که موسی در پی تفوّق و ریاست باشد. قارون یک عوام‌فریبِ سفسطه‌گر است که سعی دارد با این سخنانِ گمراه‌کننده، چاپلوسی مردم را بکند تا حرص و طمع خود برای رسیدن به قدرت و ثروت بیشتر را ارضا نماید. قارون با ساختار سیاسی یهودیان (یعنی خداسالاری) مخالف است و می‌خواهد خداسالاری را به دمکراسی کاذب تبدیل کند.

لیبرال‌ها معتقدند که ترامپ و حزب جمهوری‌خواه سعی دارند با هجمه به بنیادهایی که دمکراسی به آنها وابسته است، شالودۀ ساختار سیاسی آمریکا را تغییر دهند؛ بنیادهایی مثل نظام قضایی مستقل، مطبوعات آزاد، اعتماد مردم به دولت، گزینگران تحصیل‌کرده، انتخابات عادلانه، تحمّل تفاوت‌ها و غیره. دلیل واکنش شدید لیبرال‌ها آن است که تصوّر می‌کنند ترامپ و حزب جمهوری‌خواه تلاش دارند دمکراسی را به استبداد تبدیل سازند.

در حقیقت با توجّه به اعتقادات لیبرال‌ها، واکنش آنها در برابر آنچه دارد اتّفاق می‌افتد طبیعی است.

مطالب مرتبط
منتشرشده: 2
 1. راستی چگونه است که انسان در علم و تکنولوژی مسایل خود را حل میکند ولی در فرهنگ و مسایل جامعه پس از گذشت قرن ها همچنان به دور خود می چرخد وخود را با آزمون و خطای نظریه ها سرگرم ساخته است؟ آیا وقت آن نرسیده که آین حقیقت را بپذیرد که به خالق خود نیاز دارد وبه راه و روش او، و به انسانی که او بر گزیده و معرفی فرموده است.

 2. لطفا در صورت امکان در نشر این مطلب به ما کمک کنید

  مسابقه اینترنتی امت اسلام علیه تکفیر
  http://oweis.ir/wp-content/uploads/2017/07/تلگرام.jpg
  ویژه استان های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی
  قالب آثار:
  وبلاگ نویسی، توییتر، اینستاگرام، فیس بوک و تلگرام
  جوایز:
  لپ تاپ، تبلت، موبایل و…
  زمان ثبت نام:
  آخرین محل ثبت نام 30 مرداد ماه
  اختتامیه:
  18 شهریور ماه
  آدرس ثبت نام و توضیحات در:
  http://www.oweis.ir/webtakfir

درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.