برنامۀ بانک انگلیس مبنی بر ارائۀ ابزار نقدینگی برای بانک‌های اسلامی

در روز پنج‌شنبه بانک انگلیس اعلام داشت که قصد دارد برای بانک‌های اسلامی ابزار نقدینگی متناسب با قانون شرع تدارک ببیند. بانک انگلیس تلاش دارد که از این طریق زمینۀ برقراری روابط تجاری بیشتری را با مراکز مهمّ صنعتی در خاورمیانه و جنوب‌شرق آسیا فراهم سازد.

به گزارش دین‌آنلاین به نقل از خبرگزاری رویترز، مدّت‌هاست که لندن درصدد است به یک کانون جهانی برای اقتصاد اسلامی تبدیل شود و حتّی برای این منظور در سال 2014 اوراق قرضۀ مستقلِّ اسلامی صادر کرد. ابزار پشتیبانی از بخش بانک‌داری اسلامیِ می‌تواند به انگلستان کمک کند تا تأثیرات منفی خروج از اتّحادیۀ اروپا را به سلامت پشت سر بگذارد.
 
اقتصاد اسلامی تابع اصولی مذهبی از قبیل ممنوعیت قمار و احتکار و سوداگری است و کسب بهره ممنوع است. این به معنای دشوار شدنِ دسترسی به بازار پول برای بانک‌های اسلامی است، به‌ویژه ابزار نقدینگیِ بهره‌محوری که بانک‌های مرکزی ارائه می‌دهند.

به گفتۀ بانک انگلستان، احتمالاً این تسهیلات پس از بهار 2018 آماده خواهد شد و هنوز تصمیمی مبنی بر این که آیا تسهیلاتی برای نقدینگی بیمه نیز تدارک دیده شود گرفته نشده است.

این ابزارِ پیشنهادی پیشرفت مطلوبی برای بانک‌های اسلامی بریتانیا خواهد بود. این بانک‌‌ها شامل «بانک گیت‌هاوس»، «بانک لندن»، «بانک لندن و خاورمیانه»، «بانک الرایان» قطر و یکی از واحدهای بانک‌های اسلامی قطر هستند.

بانک انگلستان در قالب گزارش رایزنی خود عنوان داشت در الگوی پیشنهادی قیمت‌گذاری با استفاده از ابزارهای متعارف امکان‌پذیر خواهد بود و این چیزی است که این الگو را برای بانک‌های اسلامی جذّاب می‌سازد.

به گفتۀ بانک مرکزی، براساس بازخورد حاصل از گزارش رایزنیِ پیشین، الگویی که در آن از قرارداد نمایندگی تحت عنوان «وکالت» استفاده شده بود ارجحیت دارد. افراد به بانک‌ مرکزی توصیه کردند که الگوی پیشنهادیِ بر مبنای «مرابحۀ» کالا می‌تواند خطرات حیثیتی دربرداشته باشد، زیرا بر سر مطابقت آن با قانون شرع اختلاف‌نظر وجود دارد.

سهام‌داران تا 23 مه فرصت دارند که نظرات خود را اعلام کنند و بعد از آن بانک انگلستان کار خود را بر روی تسهیلات آغاز خواهد کرد.

مطالب مرتبط
منتشرشده: ۱
  1. Alireza

    امیدواریم

درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.