اصرار پاپ فرانسیس برای بررسی امور مالی مبهم واتیکان

یکی از حوزه‌هایی که پاپ فرانسیس در آن موفّق بوده پاکسازی امور پنهان مالیِ واتیکان بوده است. واتیکان از «مانیوال» که یک دیده‌بان مالی بین‌المللی است درخواست کرده تا به امور مالی کلیسا رسیدگی کند و یک حسابرسِ کل نیز برای این منظور استخدام کرده است. اکثر حساب‌های موجود در بانک واتیکان که متعلّق به افرادی غیر از مسئولین کلیسا بوده، مسدود شده است.

به گزارش دین‌آنلاین به نقل از اکونومیست، در سال گذشته 23 مورد مشکوک مالی کشف و به دادستان واتیکان ارجاع داده شد. تا سال گذشته هیچ موردی به مرحلۀ پیگرد قانونی نرسیده بود. یکی از این موارد مربوط به پروژۀ نوسازی آپارتمان پنت‌هاوس کاردینال تارسیسیو برتون یکی از مقامات سابق ارشد واتیکان بود. در این پرونده دو نفر متّهم به سوءاستفاده از پروژه به منظور پولشویی شدند. پروندۀ دیگر نیز در ارتباط با کلاه‌برداری و شیّادی است.

مواجهه با پرونده‌های این‌چنینی ناخودآگاه این سؤال را به ذهن متبادر می‌سازد که آیا واتیکان از امکانات کافی برای رسیدگی به جرائم مالی برخوردار است یا خیر. مسلّم است که واتیکان در این حوزه از امتیازات ویژه‌ای بهره‌مند است. در این پرونده‌ها دست‌کم یکی از کشورهای کاتولیک که معمولاً از همکاری با بازرسان خارجی طفره می‌روند، فوراً اطلاعات ضروری را در اختیار واتیکان قرار داد. پلیس واتیکان که ژاندارمری خوانده می‌شود، مأمورین باتجربه‌ای برای رسیدگی به جرائم مالی استخدام کرده است.

یک مسئلۀ دیگر این است که پاکسازی‌ها تا چه عمقی در واتیکان نفوذ خواهد کرد. بخش عمدۀ قضیه بستگی به این دارد که آیا دبیرخانۀ اقتصاد که فرانسیس در سال 2014 آن را تأسیس کرد در انجام مسئولیت خود جدّیت و پشتکار نشان دهند یا خیر.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.