موعظه به زبان انگلیسی؛ راه‌کاری برای پیش‌گیری از افراطی‌گری

کارگروه مبارزه با افراطی‌گری در انگلستان برنامه‌ای در نظر گرفته تا ائمۀ جماعت را تشویق کند مواعظ خود را به زبان انگلیسی ارائه دهند.

به گزارش دین‌آنلاین به نقل از تلگراف، انگیزۀ کارگروه مبارزه با افراطی‌گری در انگلستان آن است که موعظه به زبان‌های بیگانه موجب افزایش فاصله‌ها بین اسلام و جامعۀ انگلیس می‌شود و می‌تواند به افزایش افراطی‌گری بینجامد. از طرف دیگر، بعضی از وعّاظ در پس تکلّم به زبان‌های بیگانه، به نفرت‌پراکنی و افراطی‌گری می‌پردازند و با اعمالِ این شرط، می‌توان تاحدودی مانع از وقوع چنین اتّفاقاتی شد. به گفتۀ یکی از مقامات عالی‌رتبۀ دولت، اگر ائمۀ جماعت به زبانی غیر از زبان انگلیسی سخن بگویند، تشخیص این که آیا افراطی‌گری صورت می‌گیرد یا خیر دشوارتر خواهد بود.
 
در حال حاضر ائمۀ جماعتی که از خارج از اتحادیۀ اروپا به بریتانیا سفر می‌کنند، باید برای دریافت ویزا نشان دهند که قادر به تکلّم به زبان انگلیسی هستند. البته در مورد ائمۀ جماعتی که هم‌اکنون در انگلیس زندگی می‌کنند برنامۀ جدیدی برای صدور جواز در نظر گرفته نشده، چراکه این کار ممکن است ناقض آزادی مذهبی به شمار رود.

در سال 2007 سیصد مورد از مساجد بریتانیا مورد بررسی قرار گرفتند و کاشف به عمل آمد که تنها 8% ائمۀ جماعت در بریتانیا دنیا آمده‌اند و زبان اولِ تنها 6% از آنها انگلیسی است.

مبارزه با افراطی‌گری در انگلستان یکی از اولویت‌های خانم ترزا می نخست وزیر بریتانیا بوده است. وی یک سری اقدامات متهوّرانه برای مقابله با افراطی‌گری در داخل کشور در نظر گرفته است.

در سال 2016 دیوید کامرون از ائمۀ جماعت خواست تا به زبان انگلیسی صحبت کنند تا بدین ترتیب انگلیسی‌های جوان در برابر لفّاظی‌های مسموم داعشی مصون بمانند. چراکه جوانانِ انگلیسی‌زبانِ بریتانیا نیاز دارند تا کسی باشد که به زبان خودشان آنها را راهنمایی کند تا گرفتار لفّاظی‌های مسموم داعش و امثال داعش نشوند.

البته بنا به گفتۀ سخنگوی دولت، قرار نیست به جز شرط تسلّط به زبان انگلیسی برای ائمۀ جماعت تازه‌وارد به کشور، احراز جواز یا شروط دیگری برای ائمۀ جماعت در نظر گرفته شود.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.