اقبال شرکت‌های بزرگ مد دنیا به حجاب

در شرایط کنونی که سرعت رشد اقتصاد اسلامی دو برابر نرخ جهانی است، طراحان برجستۀ جهان نیز به مسئلۀ «پوشش اسلامی» اقبال و توجه نشان داده‌اند.

به گزارش دین‌آنلاین به نقل از گاردین، تا همین یکی دو سال پیش، اگر سخن از عفاف و پوشش اسلامی مطرح می‌شد، با نگاه‌های متعجّب مواجه می‌شدیم. اما امسال، یا شاید بهتر باشد بگوییم همین چند هفتۀ اخیر، شاهد تحوّلات جالبی در این عرصه بوده‌ایم. در ماه جاری اولین شمارۀ مجلۀ مد «ووگ عربیا» به سردبیری شاهزاده دینا الجهنی عبدالعزیز به چاپ رسید. چند روز بعد نایک برای نخستین بار طرح حجاب خود را برای ورزشکاران زن ارائه داد. هفتۀ مدِ حجاب در لندن برگزار شد و برندهای بزرگی مثل دی‌کی‌ان‌وای، منگو، دولچه و گابانا، اسکار دلا رنتا همگی مدل‌های محجبۀ خود را ارائه دادند.
 

البته داغ‌ترین نقل محافل این روزها ظهور شرکت مد «مدیست» است که در روز جهانی زن آغاز به کار کرد.  مدل‌های طراحی‌شده توسط این شرکت مد باب میل زنان محجّبه‌ای است که می‌خواهند عفاف و خوش‌پوشی به سبک روز را توأمان داشته باشند. مؤسس مدیست می‌داند که این شرکت سود مالی بالایی برایش خواهد داشت. براساس پیش‌بینی‌ها میزان هزینه‌ای که مسلمانان در حوزۀ البسه می‌کنند به 484 میلیارد دلار خواهد رسید.

راینا لوئیس استاد مطالعات فرهنگی کالج مد لندن معتقد است که وقتی برندهای مطرح وارد حوزۀ حجاب می‌شوند، احتمال بروز جنجال وجود دارد. صنعت مد فضایی سکولار است و نگرانی خاصّی دربارۀ ورود اسلام و مسلمانان به این حوزه وجود دارد. چراکه مسلمانان غالباً خارج از فضای تولیدات فرهنگی غربی بوده‌اند. اما به گفتۀ لوئیس اکنون این نگرش منفی در حال از بین رفتن است.

ریملا اختر نخستین زن مسلمان عضو شورای انجمن فوتبال می‌گوید ظرف چند دهۀ گذشته زنان مسلمان به‌شدّت مورد توجه قرار گرفته‌اند و این هم مثبت است، هم منفی: "این که می‌بینیم به زنان مسلمان اهمیت داده می‌شود امیدوارکننده است، اما خیلی از این تبلیغات‌ها ممکن است منجر به کلیشه‌شکنی شود". امیدواریم زمانی برسد که حضور زنان در عرصۀ ورزش (و دیگر عرصه‌ها) به موضوعی نرمال تبدیل شود.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.