«شاهدان یهوه» را در روسیه آزار می‌دهند

در قرن بیستم، «شاهدان یهوه» بیش از تمام مسیحیان دیگر مورد آزار و اذیت قرار گرفتند و متأسفانه امروز نیز این اذیت‌ها همچنان ادامه دارد.

در سال 1951 به دستور استالین بیش از نه هزار از شاهدان یهوه به شهر بیروبیجان، یکی از مناطق نامساعد سیبری فرستاده شدند. چند ماه پیش، پلیس روسیه به شاهدان یهوه در بیروبیجان یورش برد و به بهانۀ دروغینِ فعالیت‌های افراطی محلّ گردهمایی آنان را برای همیشه به تعطیلی کشاند.

به گزارش دین‌آنلاین، اندرو وود، سفیر سابق انگلیس در روسیه وضعیت این کشور را این‌گونه برای گاردین توصیف می‌کند: "متأسفانه امروز در روسیه دولت می‌خواهد اعتقادات مذهبیِ محدود و معیّنی را بر مردم تحمیل کند و این خفقان هر روز افزایش می‌یابد".

چه دلیلی وجود دارد که روس‌ها این‌قدر با شاهدان یهوه سر مخالفت دارند؟
 شاهدان یهوه پایبند به تفسیری لفظی از کتاب مقدّس هستند. برای مثال، آنها با استناد بر آیۀ «نباید کسی را بکشی»، در هیچ جنگی شرکت نمی‌کنند. به همین خاطر هم بود که پای آنها به اردوگاه‌های مرگ نازی‌ها باز شد؛ چراکه نه می‌پذیرفتند که در ارتش خدمت کنند و نه در برابر یک حکومت دنیوی سوگند وفاداری یاد می‌کردند. لذا به محض به قدرت رسیدن نازی‌ها، گردهمایی‌های آنها مورد یورش قرار گرفت و یک واحد گشتاپو برای به ثبت‌رسانی تمام شاهدان یهوه تشکیل شد. نازی‌ها فرزندانِ شاهدان یهوه را از والدینشان جدا کردند تا آنها را تحت آموزش‌های میهن‌پرستانۀ آلمانی قرار دهند.

امروز هم جا دارد که شاهدان یهوه نسبت به اتّفاقاتی که باز دارد در خاک روسیه رخ می‌دهد نگران باشند. آنها قبلاً هم شاهد چنین رخدادهایی بوده‌اند. جالب است که دولت روس آنها را به بهانۀ افراطی‌گری مورد آزار قرار می‌دهد، حال آن که شاهدان یهوه به‌کلّی مخالف خشونت هستند. برای روس‌ها ترس از این که اعتقادات شاهدان یهوه به چیزی شبیه به اسلام‌گرایی بیانجامد، به بهانه‌ای برای سرکوب فعالیت‌های مذهبی این گروه تبدیل شده است. زیرا بعضی از فعالیت‌ها و تفکّرات این گروه خلاف میل روسیه است.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.