داعشیان اویغوری در چین جوی خون به راه خواهند انداخت

جنگجویان داعشی اویغوری که هم‌اکنون در عراق مشغول دوره دیدن هستند، پکن را تهدید کردند و قول دادند که به‌زودی در چین رودِ خون به راه خواهند انداخت و پرچم داعش را در این کشور به اهتزار درخواهند آورند.

به گزارش دین‌آنلاین به نقل از خبرگزاری رویترز، چین نسبت به همکاری اویغوری‌ها با داعش نگران است. اویغوری‌ها غالباً افراد مسلمانی اهل ایالت خودگردان سین‌کیانگ واقع در غرب چین هستند.

ظرف چند سال گذشته صدها تن از مردم در گیرودار ناآرامی‌های بین اویغوری‌ها و قوم هان که اکثریت قومی چین هستند در سین‌کیانگ کشته شده‌اند. دولت جنگجویان اسلام‌گرا را به خاطر آشوب‌ها مقصّر می‌داند.

شاخۀ داعش در عراق یک فیلم ویدئویی نیم ساعته منتشر کرده است که نشان می‌دهد اویغوری‌های داعشی مشغول آموزش دیدن هستند. در یک صحنه نیز نشان داده شده که شی جین پینگ رئیس‌جمهور چین در مقابل پرچم چین در شعله‌های آتش می‌سوزد. یکی از داعشی‌ها می‌گوید: "ای برادران. امروز ما در سراسر جهان مشغول جنگ با کفّار هستیم. از من بشنوید: در راه این مبارزه ازخودراضی نباشید و استقامت به خرج دهید… ما قطعاً پرچممان را در آمریکا، چین، روسیه و تمام کشورهای کفر دنیا به اهتزار درخواهیم آورد".

گنگ شوانگ، سخنگوی وزارت امور خارجۀ چین اظهار داشت که ما با تمام اشکال تروریسم مخالفیم و در کنار دیگر کشورهای جهان برای مبارزه با تروریسم تلاش خواهیم کرد. نیروهای ترکستان شرقی تهدیدی جدّی برای امنیت چین هستند و ما برای سرکوب تجزیه‌طلبان و نیروهای تروریستی ترکستان با جامعۀ بین‌المللی همکاری خواهیم نمود.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.