وصیت‌نامه جوان داعشی به خانواده‌اش

ذهنیت جوانانی که به داعش می‌پیوندند و عملیات انتحاری انجام می‌دهند چیست؟ ایدئولوژی داعش بر روی چه افرادی مؤثر می‌افتد که از آنان انتحاری می‌سازد؟ به نظر می‌رسد این سؤال اگر نه اکنون که در آینده بسیار مورد توجه محققان واقع خواهد شد.

به گزارش دین‌آنلاین به نقل از خبرگزاری رویترز، در نامۀ دست‌نویسی که در سالن یک مجموعۀ آموزشی داعشی در شرق موصل رها شده است، نوشته شده: "خانوادۀ عزیزم، لطفاً مرا ببخشید. ناراحت نباشید و برایم لباس مشکی به تن نکنید. از شما خواستم برایم همسر اختیار کنید و نکردید. پس به لطف خدا در بهشت با هفتاد و دو حوری ازدواج خواهم کرد".

اینها آخرین جملات علاء عبدالاکیدی، پسرمدرسه‌ای موصلی بود که سال گذشته پیش از دست زدن به یک عملیات انتحاری علیه نیروهای امنیتی عراق نوشته بود. متن نامه بر روی یکی از فرم‌های داعش با عنوان «ادارۀ آموزشیِ سربازان، تیپ شهدا» نوشته شده بود و بر روی پاکت آدرس والدین علاء دیده می‌شد.

این نامه هیچ‌گاه به دست خانوادۀ الاکیدی نرسید و در پی آزادسازی نیمی از شهر، در میان یادداشت‌های دیگر نیروهای داعشی از آنها به جا ماند. همچنین فهرستی از اطلاعات شخصی 50 تن از داعشی‌ها پیدا شد که نشان می‌داد اکثر نیروها نوجوان یا بسیار جوان بودند. بررسی آثار به‌جامانده حاکی از ذهنیت و طرز تفکّر جوانان خامی است که حاضر شده بودند در راه ایدئولوژی فوق‌تندروی داعش جان خود را بدهند. خانوادۀ خیلی از این فریب‌خورده‌ها از پیوستن آنها به داعش اطّلاعی نداشتند و کاملاً مخالف این کار بودند. داعش موفّق شده با وعدۀ شهادت و حوریان بهشتی، این جوانان خام و کم‌اطّلاع را شست‌وشوی مغزی دهد و تفسیر خود از مسلمان بودن را به آنها تلقین کند.

اکثر کسانی که نام آنها در فهرست دیده می‌شد عراقی بودند، اما در میان آنها چند نیرو از امریکا، مراکش و هند نیز وجود داشت. داعش توانسته شده است هزاران نیروی جوان را در موصل جذب خود کند. این گروه تروریستی دست به صدها حملۀ انتحاری در خاورمیانه زده و ده‌ها حمله نیز در غرب ترتیب داده است.مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.