پیش‌نویس طرح پنتاگون برای شکست داعش ارائه شد

روز دوشنبه طرح مقدّماتیِ پنتاگون برای شکست داعش به کاخ‌سفید ارائه شد.

به گزارش دین‌آنلاین به نقل از خبرگزاری رویترز، بنا به گفتۀ کاپیتان جف دیویس، سخنگوی پنتاگون، طرحِ تقدیمی گسترده‌‌تر است و داعش در سراسر جهان را موردهدف قرار داده است، نه فقط در عراق و سوریه.

دیویس اظهار داشته که هدف از برنامۀ نام‌برده به زانو درآوردن داعش است و طرح این قدرت را دارد که این گروه تروریستی را "به‌سرعت" از پای درآورد.

بنا به اظهار کابینۀ ترامپ، شکست گروه‌های تروریستی رادیکال اسلامی یکی از مهم‌ترین اهداف سیاست خارجۀ دولت است. در این طرح جدید، برخلاف آنچه در دولت اوباما شاهد آن بودیم، محدودیتی از نظر تعداد نیروهای جنگنده وجود نخواهد داشت.

ژنرال استفن تاونزند، ستوان ارتش و فرماندۀ نیروی زمینی آمریکا در بغداد عنوان داشته که نیروهای آمریکایی هر دو پایگاه اصلی داعش (یعنی شهر موصل در عراق و رقّه در سوریه) را ظرف شش ماه آتی از اشغال داعشی‌ها در خواهند آورد.

همچنین نیروهای عراقی برای آزادسازی موصل نبرد سختی با داعش در پیش خواهند داشت.

در مورد سوریه امریکا باید خیلی سریع تصمیم بگیرد که آیا جنگنده‌های «یگان‌های مدافع خلق» سوری را علی‌رغم اعتراضات متّحد ناتو (ترکیه) که این گروه غیرنظامی را تروریست می‌داند مسلّح سازند یا خیر.

به گفتۀ دیویس، این برنامه علاوه بر دیپلماسی، چهارچوبی نظامی را نیز در بر خواهد داشت که برای موفّقیت در میدان جنگ از توانایی‌ها و آرمان‌ها بهره می‌گیرد.

متخصّصان گفته‌اند که پنتاگون می‌تواند به جز حدود شش هزار نیروی آمریکایی که هم‌اکنون در عراق و سوریه مشغول کمک به ارتش آمریکا هستند، درخواست نیروهای بیشتری کند. همچنین پنتاگون می‌تواند تعداد هلی‌کوپترهای جنگنده و حملات هوایی را افزایش دهد و توپخانۀ خود را نیز پرتر سازد. ضمن طرح جدید، ارتش از ‌اختیار بیشتری برای تصمیم‌گیری در حوزۀ جنگ برخوردار خواهد بود.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.