اعتراض و ناخشنودی صوفیان پاکستان در پی حملۀ داعش به زیارتگاه صوفیه

در شب پنج‌شنبه انفجار یک عامل انتحاری در مقبرۀ لعل شهباز قلندر واقع در جنوب ایالت سند منجر به کشته شدن 83 نفر شد. این حادثه مرگبارترین حملۀ تروریستی در پاکستان طی دو سال گذشته بوده است.

به گزارش دین‌آنلاین به نقل از خبرگزاری رویترز، داعش مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته است. داعش در پاکستان تشکیلات کوچکی دارد، اما آوازه و اهمیت آن روز‌به‌روز بیشتر می‌شود.
 
این مقبره یکی از مهم‌ترین اماکن مقدّس پاکستان است و سالانه حدود یک میلیون زائر دارد. شاید بتوان گفت بیشترین شهرت این زیارتگاه به خاطر نوعی رقص و پایکوبی صوفیانه به نام «دمال» است.

بسیاری از کسانی که رویترز با آنها مصاحبه کرد اظهار داشتند که از مقامات مسئول به خاطر کوتاهی در محافظت از زیارتگاه ناامید شده‌اند، اما همچنان برای ابراز وفاداری به این مکان مقدّس خواهند آمد.

ممکن است با ورود نیروهای داعشی به صحنۀ شلوغ نظامی پاکستان باز هم شاهد حملات دیگری به صوفیه باشیم، چراکه ایدئولوژی داعش حکم به مجازات فرقه‌ها و مذاهب اقلیتی می‌دهد.

در نوامبر سال گذشته نیز شاهد انفجاری در یکی دیگر از زیارتگاه‌های صوفیه، «مقبرۀ شاه نورانی» در جنوب‌غرب پاکستان بودیم که منجر به کشته شدن 52 نفر شد. مسئولیت این انفجار را نیز داعش عهده‌دار شده بود.

تصوّف با آیین‌های باستانیِ خود، قرن‌ها در پاکستان رواج داشته است. زنان و مردان طبل‌زنان و رقص‌کنان می‌چرخند و هر شب پنج‌شنبه در مقبرۀ لعل قلندر به «پایکوبی دمال» می‌پردازند. اما مراسم‌های صوفیه بیش از پیش آماج حملات جنگ‌طلبان سنّی قرار گرفته‌اند، چراکه اینها که کار صوفیان را بدعت قلمداد می‌کنند.

پس از حملۀ پنج‌شنبه، بسیاری از صوفیان اظهار ترس و وحشت کردند، اما عهد کردند که همچنان در مراسم‌های صوفیه شرکت کنند. البته آنها از پلیس انتظار دارند که بیشتر و بهتر از اماکن مقدس آنها محافظت به عمل آورند.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.