توصیۀ یک استاد ذن: ترامپ درون خود را دریابیم

«تیک نات هان» استاد برجستۀ بودیسم ذن می‌گوید مهم‌ترین چیزی که در مواجهه با اوضاع فعلی باید بدانیم این است که اگر خشم را با خشم پاسخ دهیم، وضعیت بدتر خواهد شد.

به گزارش دین‌آنلاین به نقل از هافینگتن پست، نات هان معتقد است که مردم باید بر اساس هشیاری دست به عمل بزنند تا بتوانند به آرامش درونی دست یابند و عملکردهایشان مبتنی بر عطوفت باشد، نه خشم.
 

این راهب نود سالۀ ویتنامی به خلق اندیشۀ «بودیسم عملی» معروف است. «بودیسم عملی» روشی برای توأم ساختنِ هشیاری با اقدام اجتماعی است. وی می‌نویسد: "به محض این که می‌بینیم لازم است کاری انجام شود، باید دست به کار شویم. دیدن و عمل کردن در کنار هم هستند. در غیر این صورت فایدۀ دیدن چیست؟"

وی می‌گوید پرهیز از خشونت یک مجموعه از فنون نیست که انسان بتواند با هوش خود آن را بیاموزد. رفتار عاری از خشونت‌ از عطوفت، هشیاری و فهم درونیِ انسان نشأت می‌گیرد.

هافینگتن‌پست با برادر پَپ دانگ (Pahp Dung) از راهبان صومعۀ نات هان مصاحبه‌ای انجام داد و از صومعه خواست تا برای عملگرایی در دوران ریاست‌جمهوری ترامپ رهنمودهایی ارائه دهد.

وی اظهار داشت بهتر است در مواجهه با تجاوز یا تبعیض، به جای واکنش آنی، ابتدا بنشینیم و آرامش خود را بازیابیم. دانگ از آموزۀ «وابستگی متقابل» می‌گوید؛ این که سرسخت‌ترین دشمنان ما می‌توانند بزرگ‌ترین معلّمان ما باشند، زیرا آنها ابعاد نامطلوب وجودمان را به ما می‌نمایانند و شانس اصلاح شدن را به ما می‌دهند. اگر دقیق نگاه کنیم، می‌بینیم که بعضی از ویژگی‌های ترامپ در درون ما نیز وجود دارد و اگر خوب در این موضوع تأمّل و تفکّر کنیم برایمان سودمند خواهد بود.

این فکر که باید ترامپِ درون خود را بیابیم، هفتۀ گذشته نیز توسط جیمز گوردونِ روان‌پزشک مطرح شد. وی در گاردین نوشت خودخواهی‌های ترامپ ما را فرامی‌خواند که به خودخواهی خودمان پی ببریم. جهل او ما را برآن می‌دارد که به نقاط ضعف خودمان توجّه کنیم و ترس‌هایی که القاء می‌کند و انزوایی که ترویج می‌کند، ما را بر آن می‌دارد که شجاعت و سخاوت بیشتری به خرج دهیم.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.