ارتباط میزان دیانت افراد با تمایل به مالکیت اسلحه

براساس مطالعاتی که به‌تازگی توسط دیوید یامانه، یکی از جامعه‌شناسان دانشگاه «ویک فارست» صورت گرفته، امریکایی‌هایی که بیشتر در جمع‌های مذهبی شرکت می‌کنند، تمایل کمتری به مالکیت سلاح دارند.

به گزارش دین‌آنلاین به نقل از ساینس دیلی، یامانه معتقد است: "معمولاً تبعیت از یک دین سازمان‌یافته موجب کاهش تمایل افراد به مالکیت سلاح می‌شود. شاید به آن دلیل که افراد دارای روابط مستحکم‌تر با گروه‌های مذهبی، از اعتماد و اطمینان بیشتری نسبت به نهادها و جوامع‌ خود برخوردارند." این دستاورد می‌تواند برای خیل کسانی که معتقدند اعتقادات دینی ارتباط مستقیمی با تمایل به مالکیت سلاح دارد جای تعجّب داشته باشد.

یامانه با استفاده از داده‌های حاصل از نظرسنجی اجتماعی صورت‌گرفته بین سال‌های 2006 تا 2014، موفّق شده است ارتباط درهم‌تنیدۀ بین دین و مالکیت سلاح را موشکافی کند و از نحوۀ ارتباط ابعاد مختلف دیانت با مالکیت سلاح تصویر روشن‌تری ارائه دهد. البته در این مطالعه درصد مسلمانان، هندوها و بودیست‌ها کمتر از آنی بود که بتوان آنها را با پیروان ادیانی که در امریکا رایج‌تر هستند مقایسه کرد.

یامانه می‌گوید مسلّماً دین با مالکیت سلاح مرتبط است، اما این ارتباط ارتباط ساده‌ای نیست. نتایج پژوهش حاکی از آن است که ارتباط بین مالکیت سلاح و سطح دیانت افراد (بسته به این که منظور از دیانت رفتار دینی، اعتقاد دینی یا وابستگی دینی است) می‌تواند متفاوت باشد. برای مثال کسانی که بیشتر در جمع‌های مذهبی شرکت می‌کنند، تمایل کمتری به مالکیت سلاح دارند، اما کسانی که دارای اعتقادات مذهبی محافظه‌کارانه هستند، احتمال این که سلاح داشته باشند بیشتر است.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.