اسلام در یکی از خشن‌ترین شهرهای امریکای جنوبی چگونه شکل گرفت؟

بندر بونونتورا (Buenaventura) واقع در کلمبیا محل سکونت جمعیت کوچکی از مسلمانان شیعه و سنّی است. شیخ منیر والنسیا (Munir Valencia) رهبر مذهبی جامعۀ مسلمانان آفریقایی-کلمبیاییِ این شهر بندری است.

به گزارش دین‌آنلاین به نقل از گاردین، مسلمانانِ این ناحیه اسلام را به منزلۀ پناهگاهی می‌دانند که از فقر و خشونتی که در شهر موج می‌زند به آن پناه برده‌اند.
 

به گفتۀ والنسیا، اسلام در اواخر دهۀ 1960 توسّط دریانوردی به نام «استبان مصطفی ملندز» وارد بونونتورا شد. وی آموزه‌های «امّت اسلام[1]» را در میان کارگران بندر اشاعه داد. او دربارۀ عزّت‌نفس سیاه‌پوستان برایشان سخن می‌گفت. آن آموزه‌ها به دل بسیاری از مردم نشست. البته وقوع تحوّلات ژرف اجتماعی نیز مزید بر علّت شد. «امّت اسلام» هویت دیگری به مردم بخشید و راهی برای مبارزه با تبعیض نژادی در اختیارشان قرار داد.

موج نخست تازه‌مسلمانان بیشتر گرایش و انگیزه‌های سیاسی داشتند، تا مذهبی و از درکِ ژرف اصول اسلام بی‌بهره بودند.

اما به‌تدریج «امّت اسلام» جاذبۀ خود را از دست داد. یکی از اهالی بونونتورا به پیروی از «مالکوم ایکس» (که از امّت اسلام جدا شد و به تسنّن گروید) برای مطالعۀ اسلام رهسپار عربستان شد و وقتی بازگشت، مردم را متقاعد ساخت که تفسیرِ اهل‌سنّت از دین اسلام صحیح‌تر است. به این ترتیب بود که اهالی بونونتورا سنّی شدند.

اما شکل‌گیری انقلاب اسلامی ایران در سال 1979 روح تازه‌ای در کالبد جامعۀ مسلمانان این منطقه دمید. مبلّغین شیعی با مسلمانان بونونتورا تماس برقرار ساختند و از آنها حمایت مالی کردند. والنسیا نیز شیعه شد و مطالعات خود را در دانشگاه قم ادامه داد.

امروز تصویر مالکوم ایکس و آیت‌الله خامنه‌ای دیوار مسجد مسلمانانِ شهر را که حدود سیصد نفر هستند، زینت بخشیده است.

والنسیا می‌گوید روابط او با ایران مورد تحقیق و تفحّص سرویس اطلاعاتی کلمبیا و آمریکا قرار گرفته، "اما من چیزی برای پنهان کردن ندارم. ایرانی‌ها از ما حمایت می‌کنند. اما ما جهادی نیستیم."

ارجاع:

[1] «امّت اسلام» (Nation of Islam) یک تحرک دینی اسلامی با هدف بهسازی شرایط معنوی، اجتماعی و اقتصادی سیاه‌پوستان آمریکایی است.
مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.