پاپ فرانسیس و آیت‌الله آملی لاریجانی معتقدند: “باید صبر کنیم و ببینیم”

با روی کار آمدن ترامپ رئیس جمهوری پرجنجال امریکا، شخصیت‌های مختلف به اظهار نظر پرداخته‌اند. برخی مواضع او را تمجید و برخی تقبیح کرده‌اند. اما در این میان رهبر کاتولیک‌های جهان نظری دارد که به نظر رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی نزدیک است.

به گزارش دین آنلاین به نقل از هافینگتن پست، پاپ فرانسیس قصد ندارد برای قضاوت در مورد دونالد ترامپ شتابزده عمل کند. وی در مصاحبه‌ای که در روز یک‌شنبه منتشر شد در پاسخ به روزنامۀ «ال‌پایس» اظهار داشت که "ما باید منتظر بمانیم و ببینیم" که ریاست‌جمهوری ترامپ چه عملکردی خواهد داشت و مرتکب پیش‌داوری نشویم.
وی اظهار داشت: "باید صبر کنیم و ببینیم ترامپ در عمل چه خواهد کرد، آن‌وقت است که می‌توانم دربارۀ او نظر بدهم. به نظر من کاملاً دور از عقل است که پیش از وقوع یک اتّفاق دچار نگرانی یا شادی شویم."

همچنین فرانسیس از فرصتی که این مصاحبه در اختیارش قرار داده بود استفاده کرد و دربارۀ شکل‌گیری پوپولیسم هشدار داد و ظهور هیتلر را مثال زد. وی عنوان داشت: "ما در مواقع بحران از قدرت قضاوت برخوردار نیستم و این موضوع به خودم اشاره دارد. به همین خاطر است که همیشه سعی می‌کنم بگویم بین خودتان به گفتگو بپردازید."

این اظهارنظر پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان مشابهت فراوانی دارد با آنچه آیت‌الله آملی لاریجانی در همین روزها در جلسه مسئولان عالی قضایی درباره ترامپ مطرح کرد.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به شروع کار دولت جدید امریکا از اول بهمن ماه، گفته است: در ارزیابی و قضاوت نسبت به آقای ترامپ و دولتش نباید تعجیل کرد زیرا ابتدا باید نحوه رفتار وی در داخل کشورش و در سطح بین المللی مشاهده شود، منتهی اظهاراتی در همین ابتدای کار داشته است که باید به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد.

آیت الله آملی لاریجانی افزود: برخی از اظهارات آقای ترامپ رنگ و بوی نژادپرستانه دارد و موجب جریحه دار شدن احساسات بسیاری حتی در داخل آمریکا شده است. از آن مهمتر، دامن زدن به «اسلام هراسی» است. گرچه همیشه تلاش می کند که ظاهراً نسبت به کل اسلام موضع گیری نکند اما همین به کار بردن عبارت «تروریسم اسلامی» نیز بسیار حائز اهمیت است و به نوعی حاکی از اسلام هراسی است.

رئیس دستگاه قضا خاطرنشان کرد: تروریسم اسلامی علاوه بر اینکه اصطلاح نامربوطی است، دقیقاً زاییده و دست پرورده خود غرب است؛ چنانکه این واقعیت را آقای ترامپ در رقابت های انتخاباتی به رقیب خود می گفت که داعش را شما خلق کردید.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.