سخنان و دعاهای روحانیان حاضر در مراسم تحلیف

در مراسم تحلیف دونالد ترامپ گروهی متشکّل از شش تن از رهبران مذهبی آمریکا حضور داشتند؛ از جمله فرانکلین گراهام، تیموتی دولان و پائولا وایت.
سخنان برخی از این مقامات عالی رتبه نشان می‌دهد که روحانیان از روی کار آمدن ترامپ خرسندند و می‌تواانند او را مظهر کلیشه‌های مذهبی خود بنامند.

در آغاز روز شاهد یک رخداد مذهبی بودیم؛ دونالد و ملانیا ترامپ پیش از مراسم تحلیف، لحظات آرامی را در مراسم مذهبی کلیسای اپیسکوپالِ «سنت جان» سپری کردند. این مراسم از دیرباز بخشی از رویدادهای روز تحلیف بوده است. سیصد نفر در کلیسا حضور داشتند. سنّتِ برگزاری مراسم مذهبی در کلیسا در صبح روز تحلیف از سال 1993 از زمان ریاست‌جمهوری فرانکلین روزولت آغاز شد. معاون رئیس‌جمهور مایک پنس و همسر وی نیز در مراسم شرکت داشتند. کشیش رابرت جفرس که به خاطر سخنانش دربارۀ مسلمانان، کاتولیک‌ها، مورمون‌ها و هم‌جنس‌بازان به چهره‌ای جنجالی تبدیل شده‌ است در این مراسم به موعظه پرداخت.

جفرس که روحانی عالی‌رتبۀ نخستین کلیسای تعمیدی است، ترامپ را با شخصیتِ «نحمیا» در کتاب مقدّس مقایسه کرد. نحمیا کسی بود که پس از تبعیدِ مردم یهودیه از سرزمین اسرائیل، اورشلیم را بازسازی کرد. جفرس اشاره داشت که خداوند تصمیم گرفت یک سازنده را رهبر کشور کند، نه یک سیاستمدار یا یک کشیش را. جفرس با ذکر این که خدا مخالف دیوارسازی نیست، اظهار داشت که نخستین کاری که نحمیا در جهت بازسازی اسرائیل کرد آن بود که دیواری برای محافظت به دور کشور کشید و از انتقاد مخالفان بیمی به خود راه نداد.

کشیش گراهام نیز بارش باران در روز تحلیف را به عنوان رحمت الهی تعبیر کرد و اظهار داشت: "آقای رئیس‌جمهور! در کتاب مقدّس باران نشانۀ رحمت خدا ذکر شده است و اکنون که شما پا روی سکو گذاشتید، باران باریدن گرفت. دعا می‌کنم که خداوند شما، خانواده‌تان، دولت‌تان و کشورمان آمریکا را مورد رحمت و برکت خود قرار دهد."

پاپ فرانسیس هم لحظاتی پس از تحلیف پیامی برای رئیس‌جمهور جدید فرستاد و تبعیت از ارزش‌های اخلاقی را برای وی خاطرنشان ساخت.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.