دعوت از ترامپ برای گفتگو با مجاهدین خلق

بیش از بیست تن از مقامات سابق امریکایی از رئیس‌جمهور منتخب این کشور، دونالد ترامپ درخواست کرده‌اند که با گروه ایرانیان ضدنظام و تبعیدیِ «مجاهدین خلق» وارد گفتگو شود.

به گزارش دین‌آنلاین، رویترز با اعلام این خبر که گروهی در امریکا در پی برقراری رابطه «مجاهدین خلق» با دولت دونالد ترامپ هستند به بررسی این موضوع پرداخته که اگر دولت ترامپ با این گروه تروریستی وارد تعامل شود چه تأثیری در روابط خصومت‌آمیز متقابل خواهد گذاشت.

این گزارش در معرفی این گروه تروریستی آورده است: این سازمان در دهۀ 1970 مبارزاتی چریکی علیه شاه ایران که مورد حمایت امریکا بود انجام داد و به‌خاطر اقدامات تروریستی دهۀ 1970، از جمله کشتار شهروندان امریکایی در ایران و نیز حمله به خاک امریکا در سال 1992، وزارت خارجۀ امریکا از سال 1997 تا سال 2012، «مجاهدین خلق» را در فهرست سازمان‌های تروریستی جای داده بود.
 

رویترز گفت‌وگو با این گروه تروریستی را به‌منزلۀ نقض سیاست‌های فعلی امریکا نمی‌داند، اما معتقد است اگر این‌طور به نظر برسد که امریکا از آرمان «مجاهدین خلق» که دگرگون‌سازی نظام حکومتی ایران است حمایت می‌کند، شکّ تندروهای ایران مبنی بر اینکه امریکا درپی سرنگون‌سازی حکومت ایران است به یقین تبدیل خواهد شد و متعاقباً خصومت‌های دوطرف شدّت خواهد یافت.

رویترز آورده است: حامیان «مجاهدین خلق» این گروه را جایگزین مناسبی برای حکومت دینی ایران می‌دانند، اما به گفتۀ تحلیل‌گران، مجاهدین به خاطر همکاری‌ای که در گذشته با صدام‌حسین داشتند و حملاتی که علیه سربازان و غیرنظامیان ایرانی صورت دادند، در بین مردم ایران چهرۀ منفوری دارند. هرچند صفوی مدّعی است که مجاهدین هیچ‌گاه غیرنظامیان را هدف خود قرار ندادند.

در متن نامه آمده است که دولت‌های غربی «مجاهدین خلق» را به درخواست ایران یک سازمان تروریستی معرّفی کرده‌ بودند و کشتار امریکایی‌ها در دهۀ 1970 صرفاً یک تهمت بوده است! مقامات سابق امریکایی همچنین از ترامپ خواسته‌اند تا گریز‌راه‌هایی را که در توافق هسته‌ای بین ایران و قدرت‌های جهانی وجود دارد ببندد و سیاست امریکا نسبت به ایران را بیشتر بر مبنای نقض حقوق بشر توسّط این کشور پایه‌ریزی کند.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.