تغییرات جمعیتی سوریه در جهت منافع ایران

این روزها در خطۀ میان دمشق و لبنان که مردم جان خود را برداشته و گریخته‌اند، شاهد تحوّلاتی هستیم. مردم در حال بازگشت هستند. اما این بار افرادی که در این مناطق سکنی می‌گزینند، همان‌هایی نیستند که شش سال پیش فرار کرده بودند.

به گزارش دین‌آنلاین، گاردین با بیان این ادعا که تغییر جمعیتی در سوریه پس از جنگ، جمعیتی متفاوت با نسبتی است که شش سال قبل در این منطقه وجود داشته آورده است: زمانی این منطقه غالباً سنّی‌نشین بود، اما حال شیعیانی از جاهای دیگر سوریه و همچنین از لبنان و عراق به این منطقه فرستاده می‌شوند.
 

در این گزارش که بدون هرگونه ارجاع(رفرنس) مقبول است آمده: هدف از این اقدام ایجاد جمعیتی است که حامیان بشار اسد که ایران در رأس آنها است بتوانند مستقیم آنها را تحت نظر خود بگیرند و از آنها برای نیل به منافع گسترده‌تر خود بهره بجویند. با خاموش شدن شعله‌های جنگ، ایران سعی دارد تلاش‌های خود را مضاعف سازد و دیدگاه متفاوتی نسبت به روسیه که یکی دیگر از حامیان اصلی اسد است اتّخاذ کند.

البته این گزارش به سخنان یکی از رهبران عالی‌رتبۀ لبنان اشاره کرده که گفته است: "ایران و رژیم سوریه نمی‌خواهند سنّی‌ها در نواحی بین دمشق و حمص و مرز لبنان زندگی کنند." و همین سخن را نشان بر تحولی شگرف در کیفیت جمعیتیِ این مناطق دانسته است. شهرهای زبدانی و مضایا که تحت‌تصرّف شورشیان هستند، شهرهایی کلیدی برای ایران هستند.

همچنین برای مستندسازی ادعای این گزارش به سخنان لبیب النحاس، مسئول روابط خارجی احرارالشّام اشاره شده که می‌گوید هدف ایران از این تحوّلِ جمعیتی، جداسازیِ کامل شیعه و سنی است. آنها به دنبال مناطق جغرافیایی‌ای هستند که بتوانند به طور کامل آن را تحت سیطره و نفوذ خود بگیرند. این کار پیامدهایی برای کلّ منطقه دربرخواهد داشت.

دیگر ارجاع و مستند این گزارش برای اثبات نقش ایران در تغییر جمعیتی مردم سوریه به نفع شیعیان، وجود زیارتگاه‌های شیعه در داریا و دمشق است که آن را توجیهی برای حضور حزب‌الله و دیگر گروه‌های شیعیِ موردحمایت ایران تلقی می‌کنند.

در ادامه استناد به این شاهد و گواه آمده است: مسجد سیده زینب به‌شدّت تحت محافظت حزب‌الله است و از سال 2012 تاکنون، خانواده‌های گروه‌های مبارز اطراف آن را پر کرده‌اند. ایران تعداد زیادی از خانه‌های اطراف حرم را نیز خریداری کرده است. قطعه زمینی را نیز خریده تا از آن برای ایجاد یک حائل و ضربه‌گیر امنیتی استفاده کند.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.